Venezuela’da neler oluyor? Öğrenci eylemlerinde iki kişi vurularak öldürüldü

Perşembe, 13 Şubat 2014 13:26

Venezuela’nın başkenti Caracas’taki öğrenci eylemlerinde iki kişi vurularak öldürüldü. Açılan ateşte hükümet yanlısı bir eylemci ile bir öğrencinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Tüm ülkeyi saran protestolarda en az 23 kişi de yaralandı. Venezuela başkanı Nicolas Maduro, ülkenin ekonomisindeki sorunlar ve şiddet olaylarının artmasından dolayı eleştiriliyor. Devlet televizyonundan bir açıklama yapan Maduro şiddet olaylarını kınadı ve itidal çağrısında bulundu. Maduro açıklamasında, “Çılgınlık yapılmasın ve provokasyonla mahal verilmesin” dedi.

Eylem yapan öğrenciler, tutuklanan öğrenci arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyor. Eylemler hafta başında, İspanya askerlerine karşı öğrencilerin kenti müdafa etmesinin 200. yılının kutlandığı Venezuela Gençlik Günü’nde başladı.

Yürüyüşlere muhalefet liderleri de katıldı. Ancak hükümet destekçisi yürüyüşler de devam etti. Ulusal Meclis başkanı Diosdado Cabello sağcı aktivistleri şiddete başvurmakla suçladı. Cabello ulusal televizyona yaptığı açıklamada “Faşizm bir yoldaşımızı öldürdü” şeklinde konuştu.

Ama kongrenin muhalefet liderlerinden Maria Corina Machado şiddetin öğrencilerin hükümet yanlısı eylemciler tarafından etraflarının sarılması ile başladığını savunuyor.

Muhalefetin lideri Henrique Capriles de itidal çağrısında bulundu. Henrique Capriles Twitter’dan yaptığı açıklamda “Şiddet asla bir yol değildir. Biz büyük çoğunluğun buna karşı olduğuna ve kınadığına eminiz” dedi.

Venezuela’da en çok endişe yaratan konu yüksek enflasyon. Eylem yapan öğrenciler kampüslerinde güvenlik sorunu olduğundan ve ülkenin ekonmik kriz içinde olmasından şikayetçi. Hükümetin eylemci öğrencileri tutuklaması ise protestoların artmasına sebep oldu.

Venezuela ekonomi ile ilgili olarak alıncak önlemleri yeni açıklamıştı. Petrol zenginliğine rağmen Venezuela seker, yağ ve tuvalet kağıdı gibi temel ürünlerin sıkıntısı yaşıyor.

Venezuella