Vatikan skandalla sarsıldı

Cumartesi, 29 Haziran 2013 10:37

vatican_2131403bKatolik dünyasının merkezi Vatikan yeni bir skandalla çalkalanıyor. Üst düzey bir din görevlisi 20 milyon Euro değerinde nakit paranın İsviçre’den İtlaya’ya kaçırılmasına yardımcı oldu. Skandalda bir isitihbarat görevlisi ve brokerın adı da geçiyor.

Vatikan’da 20 milyon Euro’luk son skandalın üç kahramanı, üst düzeyde bir din adamı, bir broker ve bir istihbarat görevlisi.

Bu üç kişi İsviçre’den İtalya’ya kaçırılacak 20 milyon Euro için buluştu. Ancak devlete ait bir uçakla gelen paranın transferi son anda açığa çıktı.

Olayın baş kahramanı din adamı Nunzio Scarano tutuklanınca skandal kamuoyuna yansıdı. Scarano’nun sicili daha önceden de kabarık.

Vatikan’ın başmuhasebecisiyken 10 milyon Euro’luk kara parayı aklamakla suçlanan Scarano çevresinde de lükse olan düşkünlüğüyla tanınıyor.

İstihbarat görevlisi ve brokerın da pararnın güvenli geçişi için komisyon aldığı belirtiliyor.

Skandalın Papa Francis’in Vatikan Bankası’ndaki yolsuzlukların ortaya çıkması için bir komisyon kurmasından 2 gün sonra patlak vermesi de dikkat çekici bulunuyor.

Uzmanlar Vatikan’ın geçmişin aksine İtalyan makamlarıyla işbirliğine gitmeye başladığı görüşünde.

Vatikan’daki yolsuzlukların üstüne gitme kararı alan Papa Francis çıkarı için dini kullananlara ve yolsuzluğa tahammülü olmadığını belirtmişti.