Van’da kapanan karakol için veda yemeği

Cuma, 5 Temmuz 2013 13:00

050720131000591883693_2Van’ın Gevaş ilçesinin Koçak Köyünde bulunan jandarma karakolu, çevredeki terör ve asayiş olaylarının bitme noktasına gelmesi nedeniyle kapatılıyor. Bu nedenle düzenlenen “veda yemeğinde” konuşan Vali Yardımcısı, “Hüzünlü bir vedalaşma için Koçak’a geldik” dedi.

Gevaş’a 20 kilometre uzaklıktaki Koçak Köyü’ne 1997 yılında kurulan Jandarma Karakolu, asayiş ve terör olaylarının bitme noktasına gelmesiyle 16 yıl sonra kapatılıyor.

Karakolun kapatılma kararının alınması üzerine verilen “veda yemeğine”, Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Mürşit Kuyumcu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ersin Özer, karakol personeli, köylüler ve köy muhtarı katıldı.

Jandarma karakolunun kapanmasına hem üzüldüklerini hem de sevindiklerini söyleyen Koçak Köyü Muhtarı Mehmet Arif Bayram, 1993 yılında PKK’lıların yaptığı baskında 1 öğretmen, 1 korucu ve 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

“Biz bu olaydan sonra müracaat ederek karakol istedik. Karakol 1997 yılında köyümüze kuruldu. O tarihten bu yana köyümüzde kayda değer bir terör ve asayiş olayı yaşanmadı. Şimdi karakolumuz kapanıyor. Umuyoruz bu barış süreci de böyle devam eder ve bir daha köyümüzde karakol ihtiyacı olmaz. Olay olmadığı için karakolun buradan taşınması bizi mutlu ediyor. Ancak burada hem rütbeliler hem de askerlerle bir aile olmuştuk. Bundan dolayı da köylüler olarak üzgünüz.”

10Vali Yardımcısı: “Hüzünlü vedalaşma için geldik”

Veda yemeğine katılan Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, devletin ihtiyaç olan yere karakol yaptığını, ihtiyaç olmayan bölgelerde de karakolları kapattığını söyledi. Koçak Köyü ve çevresinde olayların kayda değer ölçüde azaldığına dikkat çeken Yüzer şöyle konuştu:

“Hüzünlü bir vedalaşma için Koçak’a geldik. Bu köyümüzün karakolunu kapatıyoruz. 2001 yılından bu yana bölgede 16 karakol kapattık. Bu köyümüzde de hiç bir sorun yaşanmıyordu. Buradaki tablo askerler ve köylülerin bir aile gibi olduğunu gösteriyor. Bu karakolun kapatılma kararı uzun bir çalışmanın ardından alınmıştır. Ancak çözüm süreci de mutlaka etkili olmuştur. Bundan sonra askerlerimiz Gevaş ilçesinin başka bölgelerinde vatani hizmetlerine devam edecek. Karakolumuzun binasını da kamunun başka birimlerinin hizmetine ya da köy muhtarlarımıza vereceğiz.”

15 gün içinde boşaltılacak karakolda askerler de nöbet kulübelerinin önünde hatıra pozları verdiler. Veda yemeği sonrası asker ve köylüler vedalaştı. Tek sıraya giren askerler köy muhtarları, köylüler ve çocuklarla el sıkışıp kucaklaştı.