Vali Mutlu’dan polise teşekkür, halka çağrı: Gezi’yi terk edin!

Çarşamba, 12 Haziran 2013 16:11

fft64_mf1496961Twitter hesabından Gezi Parkı’na müdahale yapılmayacağını yazan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu atılan gaz bombalarından sonra basının karşısına çıktı.

Polise teşekkür eden Mutlu, Gezi Parkı’ndakilerin can güvenliğinden endişe ettiğini söyledi. Mutlu, ‘İstanbul’a sahip çıkacağız. Bundan kimsenin tereddütü olmasın’ dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, twitter hesabından Taksim’deki müdahaleyle ilgili mesajlar yayınladı. Vali Mutlu, “Marjinal grupların Atatürk K.M’inde bekleyen polise yoğun saldırısı sonucu yeniden çatışma oluşmuştur. Alandaki sade halkımızın marjinal gruplardan ayrışarak alanı tamamen terk etmesini özellikle rica ediyorum. Bu önemli talebin halkımızca herkesin güvenliği nedeniyle yerine getirmesi önemlidir. Bizleri marjinal gruplarla mücadele noktasında, bu suretle desteklediniz. Teşekkür ediyorum. Kaygılanmayınız” dedi.

BASIN TOPLANTISI YAPTI

Vali gece 22.00′de basın önüne çıktı. Mutlu’nun açıklamaları özetle şöyle: “Gezi Parkı’ndaki sevgili gençlerin güvenliklerinin bizim için önemli olduğunu ve bu konuda dikkatli olduğumuzu açıkladık. Onların yaptığı çevreci eylemlerin bugün yarattığı sıkıntılara rağmen kendilerine saygı duyduğumuzu, müdahalemiz olmayacağını açıkladık.

30-35 KİŞİ POLİSE SALDIRDI

Bütün gün boyuncu değerli İstanbulluların bizim yaptığımız çalışmaları destekleyici tavırlarını, bizi orada sadece marjinal gruplarla bırakmalarını gördük. Alanda sayıları 30 35 kişi olanların, halkımız oradayken Atatürk Kültür Merkezi önündeki polisimize saldırdı. Emniyet güçlerimi kendilerine yöneltilen saldırılan sonucu karşılık verdi. Marjinal gruplar alandan uzaklaştırıldı.Bu konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada halkımızdan ricalarımız oldu.

EMNİYET MENSUPLARINA VE HALKA TEŞEKKÜR
Şuanda Taksim alanında bulunan farklı fraksiyonlara ait marjinal gruplar var. Emniyet güçlerimizle aralarında çatışma söz konusudur.
Emniyet teşkilatımızın değerleri mensuplarına çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Gezi Parkı’nın tüm provokasyonlara rağmen sükûnetini koruduğu için teşekkür ediyorum. Bu akşam meydandan ayrılmış halkımıza teşekkür ediyorum.

GÜVENLİK TAM OLANA KADAR MÜDAHALEYE DEVAM
15 gündür bu ortamı İstabullulara ve Türkiye ’ye yaşatmış olanlara karşı bugün çok daha farklı bir tutum göstereceğiz.Bugün Taksim Meydanı’nda güvenliğin tam olarak sağlanana kadar mücadele edilecek. Taksim Meydanı marjinal gruplardan entegre edilinceye kadar tedbirlerimizi yoğun olarak sürdüreceğiz. Gerek gece gerek gündüz emniyet güçlerimize herkesin yardımcı olmasını istiyoruz.
Bugün bu saatten itibaren uygulayacağımız mücadeleyi hukuka saygılı olarak devam ettireceğiz. Butün marjinal grupların hukuk düzenine girmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Devletimizin milletimizin zayıflatılmasına müsaade etmeyeceğimizi kararlılıkla ifade ediyorum.

GENÇLERİMİZİ SEVİYORUZ

Gezi Parkı’ndaki çocuklarımız masum isteklerle başlatmış oldukları tabloda ülkemizin gelmiş olduğu kendileri de görüyorlar. Onlar bizi çocuklarımız. Hepimizin omuz omuza bu ülkeye hizmet etme gayesinde olduğundan şüphemiz yoktur. Bu ülkenin her genci değerlidir. Gençlerimizi seviyoruz. Onlara bağlılık içindeyiz. Görecekleri zarara tahammülümüz yoktur.

AİLELERE ÇAĞRI

Adeta yangın yerine çevrilmeye çalışılan Gezi Parkı’nda yavrularımızı bekliyor olması bizlerinde sıkıntısıdır. Değerli yavrularımıza ve ailelerine özellikle şuanda sonra o bölgeden ayrılmalarını ve ayrılmaları için müdahil olmanızı rica ediyorum. Bu bir müdahale değildir. Benim sorumluğum bu şekilde yaşayan her gence sahip çıkmaktır. Sevgili yavrularımızın can güvenliği ile ilgili güvenlik sorunları olduğu konusunda ciddi istihbaratlar vardır. Çadırlarının nasıl yakıldığını biliyoruz. Onların başına gelecek en ufak bir tablo hepimizi derinden yaralar.”