Vali Mutlu: Şu an için müdahale kararı yok

Perşembe, 13 Haziran 2013 16:59

130613_vali640.hlargeİstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, NTV Canlı yayınında Ahmet Arpat’ın sorularını yanıtladı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘Gezi Parkı olaylarında bir yanlışınız var mıydı? sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla her işlem için daha iyisini yapabilir miyiz diye sorabilirsiniz. Ama bir özeleştiri yapıyorum zamanı gelince paylaşırız.”

Hülya Avşar’ın Başbakan’la yaptığı görüşmede 24 saat içinde bir müdahale yapılacak izleniminez kapıldım’ sözlerini ise şöyle değerlendirdi:

“Hülya Avşar nasıl böyle bir izlenim aldı bilmiyorum. Ama bize böyple bir talimat yok. Bizim de bir hazırlığımız yok. Bu hanımefendinin kendi iç değerlendirmesidir. Ama müdahale olacak diye kimse düşünmemelidir. Şu an itibariyle müdahale söz konusu değil.”

‘Müdahale olursa grupları nasıl ayrıştıracaksınız’ sorusunu ise karşılığı şöyle oldu:

Bizim birinci hedefimiz kesinlikle müdahale edğil. Eğer öyle olsaydı. Geçen sabah ki çalışmamızda AKM’den ve anıttan pankartları indirmekle kalmaz Gezi Parkı’na da girerdik. O akşam biz isteseydik 200 metre daha gider. Hadi arkadaşlar toparlanın bu akşam evinizde yatacaksınız derdik.”

Gezi Parkı’na girildi mi sorusuna ise “Kesinlikle girilmedi. Bazı gaz bombaları düşmüş olabilir, kokusu ulaşabilir çünkü çatışma ortamıydı. Girseydi zaten fotoğrafları herkes Twitter’dan paylaşırdı zaten. Radikal gruplar bombaları atıp park içine de attı. ama isteseydik girerdik. Şu an bile. Girersek eğer provokasyonlar olabilir. Önce kendileri yaktı sonra da bazı belediye çalışanları yaktı. Buna benzer provokasyonlar olabilir” yanıtını verdi.

Vali Mutlu, oradaki gençlerin bazı marjinal grupların tahriklerine kapılmamaları uyarısında da bulundu.