Vali Mutlu: Güvenlik sağlanana kadar gelmeyin

Salı, 11 Haziran 2013 22:06

108314Polis, akşam saatlerinde Taksim Meydanı’ndaki göstericilere yeniden müdahale etti. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine kameralar karşısına geçen Vali Mutlu, “Güvenlik sağlanana kadar Taksim’e gelmeyin” dedi.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim’de 20.15 sıralarında başlayan çatışmaların şiddetlenmesi üzerine kameralar karşısına geçti.

 

Halktan marjinal gruplardan temizlenene kadar bölgeye gelmemelerini isteyen Mutlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

“Bu noktadan sonra Taksim Meydanı’nda, Aziz Cumhuriyet’in büyük kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin ve manevi şahsiyetinin bulunduğu, milletimizin meydanında, devletimizin ve milletimizin sarsılmaz gücü, emniyet güçlerimiz tarafından kararlılıkla marjinal gruplar üzerinde gösterilecektir.

 

Bu tablo arzu ettiğimiz bir tablo olmamakla birlikte, ülkemizi ciddi bir çatışma ortamına çekmek isteyen ve 15 gündür bu ortamı İstanbullular’a ve ülkemize yaşatmış olanlara karşı, bugün çok daha farklı bir yöntem içerisinde tutumumuzu göstereceğiz.”

 

‘ÖNEMLİ’ TALEP
Mutlu daha öncesinde de Twitter’dan bazı açıklamalarda bulunmuştu. Mutlu’nun, sayfasında yer alan bazı tweet’ler şöyle:

 

Marjinal grupların AKM’de bekleyen polise yoğun saldırısı sonucu yeniden çatışma oluşmuştur. Alandaki sade halkımızın marjinal gruplardan ayrışarak alanı tamamen terk etmesini özellikle rica ediyorum.

 

Bu önemli talebin halkımızca herkesin güvenliği nedeniyle yerine getirmesi önemlidir. Bizleri marjinal gruplarla mücadele noktasında, bu suretle desteklediniz. Teşekkür ediyorum. Kaygılanmayınız.

 

‘POLİS GECE TAKSİM’DE’
Atatürk Kültür Merkezinde bekleyişimiz, sadece gece flama ve pankartların yeniden asılmaması içindir. Özellikle bilgilenmenizi istiyorum

 

Gençler, provokatörler durmuyor. Bu gece polisin Gezi Parkı’nı ablukaya alacağını yayıyorlar. Kesinlikle yalandır. AKM’de bulunacağız.

 

Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim. Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın ifadesini kullandı.

 

Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun, Gezi’de bekleyin.

 

 

 

Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan, sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi, olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim.

 

Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar. Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim.

 

Gezi Parkı’nda bulunan gençler; sizi olaylara sokmak için gayret eden gruplara karşı dikkatli duruşunuz için size tekrar teşekkür ediyorum.

 

Gençler, Gezi Parkı içine, çevresine sis bombası atıp bunu polisin gaz bombası attığı yönünde kışkırtmalar için kullanacaklara dikkat edin.”

 

Bu arada Vali Mutlu’nun açıklamasının ardından polis Taksim Meydanı’na girerek meydandaki afiş ve pankartları toplamaya başladı.

 

Polis ekipleri yaptıkları anonsta amaçlarının Taksim Gezi parkına medahale olmadığını duyurdu.

 

Polisin afiş ve pankartları toplaması sırasında ufak çaplı gerginlikler yaşandı.”