Vali 500 bin dolarlık rüşvet iddiası üzerine istifa etti

Perşembe, 19 Aralık 2013 00:00

Japonya’da başkenti Tokyo Valisi Naoki Inose, hakkında çıkan yolsuzluk iddialarının ardından istifa etti. Özel bir hastaneden 50 milyon yen (500 bin dolar) rüşvet aldığı iddia edilen Tokyo valisi Naoki Inose, “Hükümetin, Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlar için yapması gereken hazırlıkları daha fazla ertelememek adına istifa etmeye karar verdim” dedi.

Hastaneyi işleten Tokushukai Şirketi’nden Kasım 2012′de kredi çektiğini ve borcunun tamamını ödediğini söyleyen Inose, hastane sahibine kredi karşılığında herhangi bir iltimas yapılmadığını iddia etti. Japonya’nın birçok bölgesinde hastaneleri bulunan ve Tokyo Valisi’ne kredi verdiği iddia edilen Tokushukai şirketi hakkında savcılık soruşturma başlattı.

Televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında konuşan Inose, neler olup bittiğini açığa kavuşturmak için büyük çaba harcadığını ancak halk arasındaki şüpheyi gideremediğini belirterek Tokyo sakinlerinden özür diledi. Vali Inose Tokyo’nun 2020 Olimpiyatları’na evsahipliği yapması için harcadığı çaba ile tanınıyordu.