Uzun ince kaslı bacaklara kim hayır diyebilir ki?

Cumartesi, 26 Nisan 2014 10:37

Yaz başına kadar devam edecek olan yazı dizimizin bu haftaki konusu bacaklar.

Bu konu beylerin çok ilgisini çekmese de bayanlar için olmazsa olmazların en başında geliyor. Uluslararası alanda başarılı birçok modelin kamera önünde en çok dikkat ettiği ve kadını çekici kılan noktası bacaklardır. Sosyal medyadan takip ettiğim bu başarılı kadınlar her zaman kendi vücut ağırlığı ile çalışıp ince uzun kaslara sahip olabiliyor. İşte size bugün bu tüyolardan bahsedeceğim.

Yazıları takip eden okurlarım bu hafta ile beraber çalışacakları vücut bölgesini dörtleyecekler. Karın, kalça, kollar ve şimdi de sıra bacaklarda.

Ben kendi antrenmanlarımda bacak bölgesini eşit olarak önü arkası içi ve dışı olmak üzere dörde bölerim. Bu çalışma kısa zamanda sonuç mutlaka verir. Önce en basit şekli ile başlayalım ne dersiniz?

Sırt üzeri yere yatıp bacakları birbirine sıkıca yapıştırarak ayak tabanlarınızı yere sağlam basın ve kalçayı yukarıya doğru yükseltirken sıkın. İşin içine iç bacak ilave etmek isterseniz dizlerinizin arasına havlu sıkıştırın ve sıkın. Bu çalışmaya bacağın arka bölümü için en az 4 set üzerinden kalçalarınızda tatlı tatlı kas yanmasını hissedinceye kadar devam edin.

Unutmayın her beden farklıdır ve farklı kas gücü ve açısına sahiptir. Size buradan sayı ve tekrar vermem yanlış bir bilgi olur. Bu sebeple her zaman egzersiz esnasında kaslarınızı dinleyerek, kendinizi fazla zorlamadan kendi antrenörünüz olun.

Gelelim bacakların ön tarafına, Google amcaya Squat yazalım ve bu çalışmayı da teknik detaylarına dikkat ederek en az 4 set üzerinden uygulayalım.

Yan yatış pozisyonu alarak üstte kalan bacağı her iki bacak eşit sayıda çalıştırmak üzere bacağınızın yan bölümlerini tatlı kas yanmasını hissedeceğiniz oranda yukarıya kaldırırken sıkı tutarak indirip kaldırarak devam edin.

Sıra geldi iç bacağa, iç bacak için en etkili egzersiz yumuşak bir dokusu olan bir materyal bulup ( havlu, top, vs…) sıkıştır ve bırak yapmaktır. Tekrar sayısı en az 4 set üzerinden kas yanmasını bulacak şekilde olmalıdır.

Dediğim gibi teknik olarak toplam 4 hareket 16 set üzerinden başlangıç için iyi bir program olsa gerek diye düşünüyorum.

Bir önceki yazılarımızda verdiğimiz çalışmaların içerisine bacaklarımızda eklediğimizde antrenmanımız kendi vücut ağırlığımız ile yaptığımız bu çalışmalarda irileşmeden, şişmeden sağlıklı bir şekilde sonuç verecektir.

Unutmayın beslenme ve düzenli artan egzersiz bu işin temel yapıtaşıdır. Her şey birbiri ile doğru orantılıdır.

Hadi bakalım yaza az kaldı, haftaya planladığım sırt egzersizinde görüşmek üzere sevgiler.

Spor ile kalın.

Barış Çunguroğlu (@bariscunguroglu)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN