Uzaya gitmek o kadar da zor değil

Pazartesi, 8 Aralık 2014 14:08

Sizin gitmeniz belki biraz zor ama sizden bir parçanın orada olması veya uzayda araştırma yapmanız için illa da uzaya çıkmanız gerekmiyor. Kickstarter projelerini çok severim, insanların maddi olarak projelere yardım etmesinden daha çok o projelerin yeni girişimcilere ilham vermesinden dolayı. Site geçtiğimiz hafta Kickstarter’da düzenlenen uzay konulu projeleri sıraladı ve gözden kaçırmış olduğum birçok projeden böylece haberim oldu. Astronot olma fırsatını kaçırdıysanız üzülmeyin, işte size bir şekilde uzaya gitme fırsatı veren projeler:

lunarmissionLunar Mission One

Lunar Mission One uzay aracı ayın bugüne kadar keşfedilmemiş olan güney kutbuna gidecek ve beraberinde sizin dijital hatıralarınızı veya istediğiniz fiziksel eşyalarınızı götürecek. Projenin amacı uzay keşfinin büyük yatırımlar almadan da gerçekleşebileceğini kanıtlamak. Hedefi 600 bin sterlin toplamak olan proje halen devam etmekte. Siz de uzaya bir parçanızı bırakmak istiyorsanız projeye destek olabilirsiniz. Hatta yapacağınız bağış miktarına göre aya gönderilecek kapsülü yerinde ziyaret edebilir hatta roketin fırlatılacağı gün orada olabilirsiniz.

arkydARKYD

Benim en sevdiğim projelerden bir olan ARKYD herkes tarafından kontrol edilebilen bir uzay teleskobu. Artık uzaya meraklı ve tabi ki bağış yapan herkes uzak galaksileri, kuyruklu yıldızları ve gezegenleri inceleyebilecekler. Bu teleskobun diğer ilginç yanı ona resim gönderebilecek olmanız. Yani resminizi gönderip ARKYD’nin kamerasını kullanarak uzay selfie’si çekebileceksiniz. Hep bunu istiyordunuz değil mi? Bu proje ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir de kötü haber geldi. Belki duymuşsunuzdur geçen haftalarda uzaya yollanan bir roket daha havalanamadan patladı. Bu rokette ARKYD’nin de bazı parçaları bulunmaktaydı ve doğal olarak onlar da gitti fakat proje sahiplerinin açıklaması her türlü aksiliğe rağmen planlarını uygulayacakları yönünde. Proje bir buçuk milyon dolar topladı.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play