Uyku bozukluğu yaşayanlar dikkat!

Pazar, 1 Eylül 2013 14:20

uykusuzluga-cozumÇağımızın rahatsızlarından biri de uykusuzluk. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma uyku bozukluğu yaşayanların gün içerisinde odaklanma sorunu yaşadıklarını ortaya koydu. Araştırmaya göre, gece iyi uyuyamayanlar algı problemiyle olaylara geç tepki veriyor.

İnsan beyninin dinlendiği tek zaman dilimi uykuda geçen saatler. Bu saatler ne kadar azalırsa, beynin işleyişi de o derecede etkileniyor.

ABD’de California Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, uyku bozukluğu problemi olanların, gün içinde odaklanmada sorun yaşadıklarını ortaya çıkardı. Yapılan beyin taramaları, uykusuzluk çekenlerle geceyi iyi uyuyarak geçirenler arasında beyin işleyişinde farklılıklar olduğunu ortaya koydu.

California Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, uykusuzluk sorunu olan 25 kişiyle, geceleri normal ve sağlıklı uyuyan 25 kişiyi izlemeye aldı. Katılımcılara hayli zorlayıcı bellek testleri uygulandı. Elde edilen bulgulara göre, uyku bozukluğu, belleğin işleyişi için önemli olan beyindeki bazı bölgelerin düzgün çalışmamasına sebep oluyor. İşleyişle alakasız bölgelerin de yeterince kapanmaması yine uyku bozukluğuna bağlı.

Uyku bozukluğu olanlar gece uyumakta sorun yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda beyinleri de gün içinde etkili bir şekilde işlevini yerine getiremiyor. Bu kişiler gün içinde olayları geç algılayıp, geç tepki verme gibi problemler yaşıyor.

Tags