Usame Bin Ladin’in mektupları yayınlandı

Pazar, 6 Mart 2016 08:00

İLDEM WILSON

 

11 Eylül 2001’den bu yana dünya bir daha asla eskisi gibi olmadı. O günden itibaren öldürüldüğü güne kadar ABD’nin tüm dünyadaki bir numaralı hedefi haline gelen 11 Eylül saldırısının ardındaki isim, El Kaide lideri Usame Bin Ladin, 2 Mayıs 2011’de Pakistan’da saklandığı eve yapılan ABD Deniz Komandoları baskınında 90 saniye içinde öldürülmüştü. Ailesi ile kaldığı evde yapılan aramada ele geçirilen belgelerin arasında bulunan yazışmalar ve özel mektupların orijinalleri ve çevirileri bir kaç gün önce Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi tarafından internet üzerinden halka açık olarak yayınlandı.

Yeni bir 11 Eylül “rüyası”

Bin Ladin’in 2010’da yayınlanan yazılarında El Kaide liderinin saklandığı evdeki hapis hayatı ve mücahitlere önerdiği kitaplar gibi detaylar ortaya çıkmıştı. Yeni yayınlanan 113 mektup ise Bin Ladin’in kıstırıldığı yerden militanları kontrol etmeye devam ettiğini ve 11 Eylül’ün 10. yılı için New York ve Washington’da yeni bir saldırı planladığını da ortaya çıkardı. Yayınlanan yazışmaların, Bin Ladin’in sakladığı yerden örgütünün 2001’den beri derin darbe almış olduğu gerçeğini görmediğini ve El Kaide’nin 11 Eylül ile aynı ölçüde bir terör eyleminin yapmasındaki zorluğun farkında olmadığını ortaya çıkardığı söyleniyor.

“Müslüman kanı dökmeyin”

Mektuplarda öne çıkan ve dünya basının en çok ilgisini çeken noktalardan biri ise Bin Ladin’in militan mücahitlere yapmış olduğu uyarılar. Bin Ladin özellikle cihat için bile olsa Müslüman kanı dökülmemesi konusunda uyarıyor. “Önemli noktalar” diyerek başlık attığı paragrafta Bin Ladin, birinci madde olarak, terör eylemlerinin Müslümanların yoğunlukta olduğu, camiler, pazar yerleri, çocuk parkları, sokaklarda yapılmaması gerektiğini söylüyor ve böyle bir risk de alınmamasını salık veriyor. Eğer böyle durumlar olmuşsa bile bunun “çok, çok nadir” olması gerektiğini vurguluyor. Bugün Orta Doğuda akan “Müslüman kanı” ve IŞİD’in Müslümanlara reva gördüğü vahşet düşünüldüğünde Bin Ladin gibi eli kanlı bir teröristin bile rahatsız olacağı bir manzara ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini acı bir şekilde görebiliyoruz.

Çevreci Bin Ladin ve “Amerikan Baharı” umudu

Bin Ladin’in Amerikan halkına hitap eden mektuplarında önemle vurguladığı iklim değişikliği ve atmosferi dolduran zehirli gazlar ile ilgili endişeleri ise yine dünya basınında geniş yer tuttu. Bin Ladin Amerikan halkına seslendiği mektubunda, halkın “lobici ve siyasi kontrolü elinde tutanlara” karşı “büyük bir devrim” yapması gerektiğini söylüyor. Tarih belirtilmeyen mektupta Bin Ladin global finansal krize de değindiğinden mektupların 2007-2008’den sonraki Obama’nın başkanlık döneminde yazılmış olduğu tahmin ediliyor. Salı günü yayınlanan mektuplarda Bin Ladin Amerikan halkının akılcı bir yola gireceğini ve tüm insanlığı zehirli gazların yol açacağı muhtemel bir doğal felaketten kurtaracağını umduğunu söylüyor.

Bin Ladin’in öldürülmesinden 5 yıl sonra yayınlanan mektuplar ABD’nin Bin Ladin’in evinde ele geçirdiği yazışmaların sadece bir bölümü; ve devamı da bekleniyor. Gizli statüsünden, açık statüye geçen mektuplar ve diğer yazışmalar İslam adı altında yapılan terörün Bin Ladin’den bu yana ne derecede vahşileştiği, nasıl her türlü dini inanç, değer yargısından koptuğunu, insanlık adına ne derece karanlık bir boşluk olduğunu daha da net gösteriyor.

Bin Ladin’in mektuplarına bu linkten ulaşılabilir:

http://www.dni.gov/index.php/resources/bin-laden-bookshelf?start=1

 

IMG_8292

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 259. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play