Usame Bin Ladin’i öldüren asker konuştu

Salı, 12 Şubat 2013 13:39

ABD Başkan’ı Barack Obama, Bin Ladin’i öldüren askerden övgüyle söz etmiş, hatta bu asker Başkan’ın birinci dönem dış politika başarılarında kilit rol oynayan kişi olarak nitelendirilmişti.

Ancak Usame Bin Ladin’i öldüren asker, ordudan ayrıldıktan sonra ne kendisine yetecek kadar bir emeklilik maaşı ne de sağlık sigortası bulunmadığını, mali olarak zor durumda olduğunu açıkladı.

Kimliği açıklanmayan ama kendisinden sadece “Avcı” olarak söz edilen eski özel kuvettler mensubu, 2001 Mayıs ayında Pakistan’ın Abbottabad kentinde Bin Ladin’in yaşadığı eve yapılan baskınla ilgili ilk kez ayrıntılı bilgi verdi.

Esquire dergisine konuşan eski asker, aynı zamanda bu misyondan sonra sivil yaşama dönmesiyle birlikte karşılaştığı güçlükleri de anlattı.

1990′lı yıllarda 19 yaşındayken ABD Deniz Kuvvetleri’ne katılan “Avcı” deniz, hava ve karada düzenlenen yüzlerce operasyonda görev aldı ve kendi ifadesine göre bu misyonlar sırasında 30′un üzerinde düşman savaşçı öldürdü.

Mensubu olduğu “Seal Team Six” adlı özel kuvvet timi, Bin Ladin misyonu için seçildiğinde, eve girecek olan saldırı gurubuna dahil olmayı özellikle talep etti.

Tim bina içinde ilerlerken, odalar tek tek aranıyordu. Bin Ladin’in saklandığı üst kata ulaştıklarında timin en önünde giden “öncü”nün hemen arkasında sadece “Avcı” kalmıştı. “Avcı” dergiye verdiği röportajda o anları şu sözlerle aktardı:

“Onu (öncü) geçtim ve odaya girdim. Bin Ladin hemen odanının girişinde ayakta duruyordu….Hemen yanındaki rafta bir silah vardı, o ünlü kısa silahıydı (kalaşnikof).”

Bin Ladin’in o anda silahına uzanmak için hamle yaptığını söyleyen “Avcı” şöyle devam etti:

“Silah ulaşabileceği bir uzaklıktaydı. O anda, vurdum onu, iki kez alnından. Bap! Bap! İkinciyi düşerken sıktım. Yerde, yatağının yanında büzülüp kaldı ve o zaman bir kez daha sıktım, Bap! Aynı yerden…Ölmüştü. Hareket etmiyordu. Dili dışardaydı. Son nefeslerini alışını izledim, bunlar sadece refleks nefesleriydi. Ve Son nefesini verdiğini izlediğimi hatırlıyorum. O anda şöyle düşündüm: bu şimdiye dek yaptığın en iyi şey mi, yoksa en kötü şey mi?”

“Avcı” daha sonra Bin Ladin’i vurduğu silahın şarjörünü, El Kaide liderinin saklandığı evi tesbit eden kadın CIA ajanına hediye ettiğini de belirtti.

“Avcı” 2012 Eylül’ünde 16 yıl görev yaptığı özel kuvvetlerden ayrıldı ve şimdi ordudayken gösterdiği başarıların artık bir dizi sağlık sorununa yol açtığını söylüyor.

Orduda kalmaya devam etmesi halinde çocuklarını büyümesini göremeyeceğini belirten “Avcı” bu nedenle emekli olmaya karar vermiş.

“Avcı”, “Artık silahlı çatışmalar sırasında adrenalinimin artmadığını fark ettim ve kendime artık gitme zamanı geldi dedim” diye konuştu.

Tags