Ürdün’den IŞİD’e: Bu daha başlangıç

Cuma, 6 Şubat 2015 12:57

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude, bir Ürdünlü pilotun öldürülmesinden sonra Irak Şam İslam Devleti IŞİD’in Suriye’deki mevzilerine düzenledikleri hava saldırıları için “Bu daha başlangıç” dedi.

Cude, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, IŞİD’e “tüm güçleriyle karşılık vereceklerini” söyledi. Ürdün savaş uçakları daha önce sadece Suriye’deki hedefleri bombalamıştı. Ancak Cude şimdi hava saldırılarının Irak’ı da kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi. Ürdün savaş uçakları, Suriye’deki saldırılardan sonra öldürülen pilot Muaz el Kesasibe’nin köyünün üzerinden uçtu.

Bombaların üzerine ölen pilotun adı yazıldı.

ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı saldırı düzenleyen koalisyona üye olan Ürdün, hava harekatlarına katılıyordu. Saldırılara katılan pilotlardan biri olan Kessasibe’nin uçağı Aralık ayında Suriye’de düşmüş, IŞİD de pilotu alıkoymuştu.

Ürdün jetleri Karak kentinde IŞİD tarafından öldürülen pilotun evi yakınlarında uçuyor. Kral Abdullah aileyi ziyaret etti. Pilotun babası Safi Kesasibe, kendilerini ziyaret eden Kral Abdullah’a “Siz bilge bir kralsınız. Bu caniler İslamiyet’te savaşın kurallarını ihlal etti ve insanlıkları yok. İnsanlık bile onları reddediyor” dedi. IŞİD, pilotun yakılarak öldürüldüğünü gösteren görüntüleri bu hafta başlarında internette yayımlamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe