Ünlü yönetmen Derviş Zaim’den Emek Protestosu

Cumartesi, 13 Nisan 2013 11:29

DEVIR/FILMİstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde yer alan ‘Devir’ filminin yönetmeni Derviş Zaim , Emek Sineması ’nı yıkma çabalarını ilginç bir eylemle protesto etti.

Devir’in festival kapsamında dün Atlas Sineması’nda gerçekleştirilen galasına üzerinde “Devir’i Emek’te izlemek istiyorum’ yazılı tişörtler getiren Zaim, bu tişörtleri seyircilere dağıttı ve film boyunca giymelerini istedi. Gala öncesi tişörtlerini alan seyirciler Atlas Sineması’ndaki gösterime girdiler ve filmi izlediler.

Sinemacılardan eylem çağrısı
Sinema örgütleri, üyelerine çağrı yaparak pazar günü saat 16.00’da Emek Sineması’nın önündeki basın açıklamasına katılmalarını istedi. BİROY, Oyuncular Sendikası ve SİYAD’ın da aralarında bulunduğu 13 meslek birliği, dernek ve sendikanın imzasını taşıyan duyuruda, “Bize sorulmadan, onayımız alınmadan daha çok ticari kaygılarla oluşturulan bu dönüşüm projesini onaylamıyoruz. Projeninin, konunun paydaşlarıyla yeniden değerlendirilerek Türk sinemasının çok ihtiyacı olan bir sinema merkezine dönüştürülmesi ve Emek Sineması’nın yıkılmadan, herhangi bir yere taşınmadan yerinde korunması ile ilgili talebimizi yineliyoruz” denildi.

Tags