Üniversiteye de SBS modeli

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 16:32

1273583013Liseye girişte SBS yerine getirilmesi planlanan sınavsız geçiş sistemi başarılı olursa, üniversiteye girişte de aynı yöntem uygulanacak. Sistem hayata geçerse, adaylar üniversiteye girişte, lisede temel derslerden yapılacak merkezi sınav ile okul dışı etkinliklerden alacakları puanların toplamıyla değerlendirilecek.

Yalnız liselere değil üniversiteye giriş sisteminin de değişmesi gündemde.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine getirilecek yeni sınavsız geçiş sisteminin, başarılı olursa üniversiteye girişte de uygulanması planlanıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yürüttüğü çalışma, “teste dayalı sistemin sonlandırılması”na yönelik.

Yeni model hayata geçirilirse, lisede Matematik, Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi derslerden en az bir sınav, merkezi olarak yapılacak.

Bunun yanı sıra ders dışı aktiviteler de puanlama sistemiyle öğrencinin dosyasına işlenecek.

Üniversitelere başvuruda, bu puanların toplamı esas alınacak.

Çalışma kapsamında ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe gibi Türkiye’nin önde gelen 30 ila 35 üniversite için okul puanlarının yanı sıra “mini” bir merkezi sınav yapılması da öngörülüyor.

Ancak okullarında belli bir puanı alabilmiş öğrencilerin başvuracağı bu sınavda ise açık uçlu soruların yer alması planlanıyor.

Söz konusu model uygulanırsa, üniversiteler isterlerse öğrencileri yetenek ve beceri sınavlarına tabi tutabilecek.

Yeni sistemde öğrenci bölüme değil fakülteye kayıt yaptıracak.