Üniversitedeyken evlenen öğrencilere piyango gibi düzenleme!

Cuma, 1 Kasım 2013 12:36

yurt_disindaki_ogrencilerin_kredi_basvurusu_h109625Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verileceğini açıklamasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da kolları sıvadı. Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere verdiği aylık 280 liralık öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini ‘üniversite okurken evlenen’ öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Böylece öğrenciler kişi başına 13 bin lira borçtan kurtulmuş olacak.

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre; bu durumda öğrenim hayatı bitene kadar burs alacak öğrencilere yurt imkanı da sağlanacak. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istedikleri takdirde kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarında kalabilecek.

Bakanlığın araştırmasına göre 3 bin üniversite öğrencisinin uygulamadan yararlanması bekleniyor. Öğrencilerin evlilik cüzdanları ile bakanlığa başvurması yeterli olacak.

Öte yandan evli çiftlere verilecek devlet kredisi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin açıklama yaptı. Twitter hesabı üzerinden Şahin, ‘kredi için yaş sınırının 18-24 arasında olacağı, üniversite mezunları için 26’ya kadar çıkacağını’ açıkladı. Şahin ayrıca, “Kredi tutarı en fazla 10 bin lira olacak, kredi vadesi 1 yıl geri ödemesiz toplamda 4 yıl olacak” dedi. Ancak kredi düzenlemesinin henüz tasarı halinde olduğu vurgulandı.