Uluslararası Türk Eğitmeni Barış Çunguroğlu yazdı:Olimpiyatlarda neden başarısız oluyoruz?

Cuma, 11 Kasım 2016 11:36

Olimpiyat oyunlarında başarısızlığımız yıllardır devam ediyor. Devlet büyüklerimiz bu sorumsuzluğun neticesi olarak başarısız olan tüm branşların federasyon başkanlarını istifaya çağırdı. Bu çağrıyı duyanlar oldu, duymak istemeyenler de. Neticesinde kimi değişti, kimi değiştirildi, kimi de yerinde kaldı…

Başarılı olmak için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi çok zor olmasa gerek. Bu konuda alanında gerçekten uzman kişilerin bir araya gelmesi ile oluşturulacak bir grubun yapacağı araştırma faydalı olabilir sanki!

Başarılı ülkelerin politikaları incelenerek ülkemizin spor çeşitliliği konusunda eksiklikleri incelenmesinin gerektiğine inanıyorum. Belki de ülkenin siyasi sorunları bitmediği için ya da klasik laf olan alt yapı eksikliği de olabilir ama tabi ki bunlar bir bahane.

Düşünüyorum, futbola gerçekten büyük bir önem veriliyor ve gerçekten de Türk halkının futbola düşkünlüğü gözardı edilemeyecek kadar da büyük ama baktığımız zaman bizim futbol başarımız konuşulacak düzeyde bile değil. Ciddi şekilde sadece çokça ödenen para ama karşılık olmadığını da maalesef ki görüyoruz.

Belki de en dibe bakmamız gerek, mesela ilkokullar. İlkokulda beden eğitimi dersimiz var özetliyorum ; sol-sol-sol-sağ-sol kıt’a dur”la geçen ders hangi sporun temelini oluşturuyor çok merak ediyorum. İlkokulda bunu gören öğrenci bu dersi sallamamaya başlıyor ve bu dersi beden mi oh iyi ‘’boş ders’’ deyip ya bahçeye çıkıp oturuyor yada sınıfta oturup başka derse çalışıyor…

İlk okulu böyle geçtik, liseye geldik hoca dersimize giriyor üniversite hayatınız çok önemli derslerinize iyi çalışmalısınız isteyen çıkabilir isteyen ders çalışsın diyor kimine top veriyor kimine kalem…

Temelden böyle başlayan bir çocuk nasıl spora ilgisi olsun yada nasıl başarı beklensin? Adam zaten sporu boş bir ders olarak öğreniyor bence en temele girip buradan başlanmalı işe.

Son olimpiyatlarda zaten bu yaptığım açıklamaya bile gerek yok, gösterdiğim zaman her şey belgeli bir şekilde orada gözükecek. Türkiye’nin 2016 Rio olimpiyatlarinda ki aldığı başarılar şu şekilde ;

Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere topladığı 8 madalyayla genel sıralamada 34′üncü oldu. Altın madalyaya göre yapılan sıralamada ise Türkiye 41. sırada yer aldı. Türkiye, güreşten 5, halter, taekwon-do ve atletizmden birer madalya kazandı.

Olimpiyat oyunlarında ABD, 46 altın, 37 gümüş, 38 bronz olmak üzere 121 madalyayla genel sıralamada zirvede yer aldı.

Arada ki fark inanılmaz derecede üzücü. Her şey ortada burada inilmesi gereken yer yukarda yazdığım gibi alt yapı… Okuldaki bu sisteme dur deyip girilmediği sürece bizim madalya sayımız 10′u zor geçicek gibi gözüküyor.

70 milyon nüfusundan 15 milyonu genç olan ülkenin olimpiyatlarda sadece 1 altın madalya alması son derece utanç verici. sporcularımızın yarısı devşirme olduğu halde bu sonuçla karşı karşıyayız. geçmişte de madalya aldığımız sporcuların büyük çoğunluğu dopingli çıktı.

Bu olimpiyatlarda üstümüzdeki bazı ülkelere bakarsak; Gürcistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Tayland, Özbekistan, Kuzey Kore, Yunanistan, İran bizi geçmiş. Bu ülkede futbol dışındaki sporlara verilen destek ve önemi görüyoruz.! Zaten futbola önem versek de bir şey olmuyor, onu da görüyoruz.

Bu işin temeli örgün olarak 12 sene eğitimi verilen “beden eğitimi” dersinde atılmalı. Ülkemizde 40 saatin sadece 1′i beden eğitimine ayrılırken, derslerde bir tur koştuktan sonra maç yapılırken, yağmurda, soğukta ders yapılmazken bu iş elbette zor.

Basit bir hesapla en az 240 saat verilen beden eğitimi derslerinde bir şey öğrenen kimse yok, bunun sonucu da böyle oluyor işte.

Onlarca spor dalında sıfır çekecek tek bir temsilcimiz bile çıkmıyor.

Ama sorsan herkes görevinin başında!

Siz kendinizi değiştirmekten bıkmadınız, ben her defasında bunları söylemekten bıktım.! Umuyorum ki bir gün sesim duyulur ve ülkem Dünya ülkeleri arasındaki hak ettiği yeri alır.

Kalın sağlıcakla

Uluslararası Türk Eğitmeni
Barış Çunguroğlu