Uluslararası Af Örgütü yöneticisi aldığı cezalar için AİHM’ne başvurdu

Salı, 21 Mayıs 2013 17:00

uluslararasi-af-orgutu-yoneticisi-aihm-de-hak-ariyor-23353r1Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Güven Boğa, katıldığı yürüyüş ve basın açıklamaları nedeniyle aldığı cezaları AİHM’e taşıdı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Denetleme Kurulu üyesi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Adana Şubesi’nde 6 yıl başkanlık yapan Güven Boğa’ya, Adana’da katıldığı yürüyüş, eylem ve basın açıklamaları nedeniyle Emniyet Müdürlüğü’nce “5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na muhalefet” suçundan 9 kez farklı tutarlarda idari para cezası verildi. Toplamda bin 577 lira para cezası ödeyen biyoloji öğretmeni Güven Boğa’nın cezalara yaptığı itirazlar da Adana Sulh Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

Sulh Ceza Mahkemesi’nin 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında verdiği kararlar “kesin” sayıldığı ve iç hukuk yolları tükendiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) farklı tarihlerde 9 başvuru yapan Güven Boğa, “2009-2012 tarihleri arasında kesilen cezalar için AİHM’e müracaat ettim. Uluslararası alanda insan hakları ve demokrasi için mücadele ederken Türkiye’de hala bu tür cezalarla karşılaşmak üzücü. Büyük olasılıkla bu cezalar AİHM’den dönecek. Bu çağda artık böylesi tutumlardan vazgeçilsin” dedi.