“Ülkeyi Bölen Vatansever Başbakan” İngiliz gazetelerinin Margaret Thatcher manşetleri

Salı, 9 Nisan 2013 12:19

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Margaret Thatcher’ın ardından İngiliz gazeteleri ne manşet attı?

İngiltere’nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher 87 yaşında hayatını kaybetti. İngiltere’de bayraklar yarıya indirildi.

Thatcher’ın dün sabah saatlerinde felç geçirdiği, ardından hayatını kaybettiği belirtildi. İngilizler şimdi hayata İngiltere’nin küçük bir kasabasında babasının bakkal dükkanının üstündeki evde başlayıp dünya tarihine yön veren bir politik figüre dönüşen, erkeklere hükmeden kadın Thatcher’a ağlıyor.

ÖVEN DE VAR, ELEŞTİREN DE
İngiliz gazeteleri bugün Thatcher manşetleriyle çıktı. Ancak bütün gazeteler Thatcher’dan övgüyle bahsetmiyor. Muhafazakar Daily Mail gazetesi “İngiltere’yi kurtaran kadın” manşetini atarken Sosyalist The Morning Star gazetesi “İngiltere’yi ayıran kadın” manşetiyle çıktı.

 

THATCHER’IN ÖLÜMÜ İNGİLİZ GAZETELERİNDE MANŞET

GUARDIAN
Sol eğilimli Guardian gazetesi Thatcher’ı biyografi yazarı Hugo Young’ın sözleriyle manşetine taşıdı: “Zordan daha zor ”

INDEPENDENT
Independent gazetesi Demir Leydi için “İngiltere’yi değiştiren kadın” yorumunu yaptı.

DAILY MAIL
Muhafazakar Daily Mail gazetesi “İngiltere’yi kurtaran kadın” manşetiyle özel bir baskı yayınladı.

THE MIRROR
The Mirror gazetesi ülkeyi bölen kadın olarak tanımladığı Thatcher’a Prenses Diana’ya yapıldığı gibi bir devlet töreninin yapılmasının doğru olup olmadığını sorguluyor.

THE MORNING STAR
Sosyalist The Morning Star gazetesi “İngiltere’yi ayıran kadın” manşetinin ardından “Ülkeyi dizlerinin üzerine çöktüren ve milyonların hayatını mahveden başbakan” yorumunu yaptı.

THE NORTHERN ECO
The Northern Eco gazetesinin Thatcher için seçtiği başlık “Sevilen, nefret edilen, asla unutulmayan” oldu.

THE SCOTSMAN
The Scotsman “Ekonomik açıdan pozitif ama politik olarak negatif” yorumunu yaptığı Thatcher’ı “Ülkeyi bölen Vatansever Başbakan” olarak tanımladı.

THE TIMES
The Times Thatcher’ı kendi sözlerinden yaptığı alıntıyla uğurlamayı tercih etti.