Ülker: Türkiye Finans hisselerini satmak istiyoruz

Perşembe, 30 Ocak 2014 12:05

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker dergi ve ajansların editörleri ile bir araya geldi. Ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ülker kurdaki artışın kendilerini de etkilediğini sadece çarpanın farklı olduğunu söyledi.

Sanayici olarak yüksek faizi sevmediğini aktaran Ülker, “Çünkü teşebbüsü öldürür, işi öldürür, o yüzden yüksek faiz taraftarı değilim” diye konuştu. İşlerin düzgün gideceğine dair ümidinin olduğunu vurgulayan Ülker, şunları kaydetti:

“Aklıselimin hakim olacağına inancım var. Çünkü neden ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ denir ya, şimdi herkes bir şey söylüyor ‘seçimdir, şudur budur’ diye. Ama geçen 10 senede ne oldu diye baktığım zaman, bundan sonra da aynı şeylerin oluyor olması lazım. O açıdan ben rahatım. Ben bunların hepsi akıllı diye bakıyorum. Benim prensibim odur. Karşındakini senden daha akıllı değerlendirirsen, daha rahat değerlendirirsin, daha rahat karar verirsin.”

‘TÜRKİYE FİNANS HİSSELERİNİ SATMAK İSTİYORUZ’

Türkiye Finans’taki hisselerini satmak istediklerini, yabancı bir alıcı ile görüştüklerini bildiren Ülker, hisse satım planlarını önce mevcut ortaklarına ilettiklerini, onlar ilgilenmeyince başka bir alıcı ile görüştüklerini söyledi.

Godiva’nın halka arzı konusunda da Ülker, “Godiva Türkiye’de halka açılmayacağına göre, ABD’de de halka açılmak için çok küçük” dedi.

‘BİM HİSSELERİNİ SATMASAK DAHA İYİ’

BİM’deki yüzde 5 hisselerinin durduğunu anımsatan Ülker, bu hisseleri satıp satmayacaklarına ilişkin, “Hala değer kazanıyor, satmasak daha iyi sanki. Yani satınca parayı ne yapacağınız önemli. Türkiye’de bu alışılmış bir şey değil ama bizim her zaman birkaç milyarımız var. Dünyanın her yerinde portföy yatırımı olarak kullanıyoruz. Öbür türlü işimizin sigortası olmaz” şeklinde konuştu.

‘HENÜZ PARA VEREN OLMADI’

Ülker, Fenerbahçe ve Galatasaray ile yaptıkları forma arkası anlaşmasının 2016 yılına kadar devam edeceğini kaydetti. Pendik’teki marina satışı ile ilgili de Koç ve başka gruplarla görüştüklerini aktaran Ülker, “Ama henüz para veren olmadı” dedi.