Ülkeniz için sevişir misiniz?

Pazartesi, 21 Nisan 2014 15:46

Farz edin ki geçtiğimiz yıl ülkenizde son 27 yılın en düşük doğum oranı saptanmış. Yaşlı nüfusa yardımcı olacak genç nüfus neredeyse kalmamış ve hükümet bu soruna bir çözüm bulamıyor. Ülkeniz için sevişir misiniz?

İşte Danimarkalı bir turizm şirketi geçtiğimiz günlerde ülkesinde yaşanan bu duruma dikkat çekmek için sosyal sorumluluk kampanyası kıvamında ‘Danimarka için yap!’ isimli bir reklam filmi yayınladı. Turizm şirketi ne alaka düşünmeyin.Yapılan araştırmalara göre çiftlerin en fazla cinsel ilişkiye seyahat sırasında girdiği ve Danimarkalı çocukların yüzde 10’unun tatilde anne rahmine düştüğünü komik sahnelerle anlatan bu reklam filmiyle turizm şirketi, seyahatte cinsel isteğin artığını anlatıyor. Çiftleri seyahate çıkmaya teşvik eden şirket, daha da ileri gidiyor ve kendilerini tercih eden çiftlere eğer çıktıkları tatilde çocuk sahibi olurlarsa üç yıl boyunca bedava bez vereceğini söylüyor!

Reklam filmini izlemek için tıklayınız

Her ne kadar sosyal sorumluluk tadında yapılmış olsa da, oldukça zekice işi kendine çevirmesini bilmiş turizm şirketi. Sonuçta reklamdaki ister bir turizm şirketi olsun, ister parfüm, otomobil, giyim veya çikolata markası. Fark etmiyor.İşin içine cinsellik girince izleyici pürdikkat oluyor. Pek çok markanın tüketicinin ilgisini çekmek ve satışları artırmak için reklam kampanyasında cinselliği kullandığını görüyoruz.

Yıllarca reklam ve cinsellik denince akla kadın bedeni geliyor ve reklamlar çıplak kadınlar üzerine yoğunlaşıyordu. Belki de bu durumu kıran en önemli adım Biscolata erkekleriyle atıldı. Ardından Diet Coke yakışıklısı, H&M’in Super Bowl için hazırladığı David Beckham’lı reklam filmi derken, son olarak Kraft’ın İtalyan erkeğinin yer aldığı reklam filmi geldi.

Reklam filmini izlemek için tıklayınız

Reklamlarda en az cinsellik kadar etkili olan bir başka unsur daha var: Mizah. Peki, hem mizah hem cinsellik aynı reklamda birleşirse? İşte o zaman ortaya hem güzel hem de çokça konuşulan işler çıkıyor.

Son dönemde reklamlarında seks ve mizahı bir arada kullanarak oldukça başarılı işler yapan markalar görüyoruz. Aklımda yer edinen birkaç işe örnek vermek istiyorum.

Yoğurt markası Dannon Oikos’un, Super Bowl için hazırladığı reklam filminihatırlayalım. Bu reklam filmi Super Bowl’un en çok konuşulan reklamları arasında yerini almıştı. 90’ların popüler sitcom’u Full House oyuncuları John Stamos, BobSaget ve Dave Coulier’ın yer aldığı reklam filminde bir çiftin yoğurt yerkenyaşadığı romantik dakikaları izliyoruz. Tabii adamın arkadaşları tarafından bu anlar bölünene kadar.

Reklam filmini izlemek için tıklayınız

Bir diğer reklam kampanyası İtalyan motorsiklet markası Ducati için hazırlanmıştı.Fotoğraflarda sıra dışı olan, her zaman otomobil, motorsiklet reklamlarında görmeye alışık olduğumuz kadınların yerini erkeklerin almış olması. Seks satar klişesine meydan okuyan marka kadınlar yerine, erkeklere poz verdirtmiş.

Tabii cinsellik deyince prezervatif markalarını da atlamamak gerekiyor. Özellikle son yıllarda mizahı reklamlarında çok iyi kullanan markaların başında geliyor Durex. Sevgililer günü için hazırladığı reklamı eminim pek çoğunuz hatırlayacaktır.

Reklam filminde kız arkadaşının “Sorun sende değil, bende. Sen daha iyilerine layıksın! Elveda!” diyerek terk ettiği genç, gerçek aşkı tekrar bulana kadar her şeyi el kuklası ‘Elizabet’le paylaşıyor. Gerçek aşkı bulduğu anda ise Elizabet’ten “Sorun sende değil bende. Sen elinden geleni yaptın, ama buraya kadarmış, artık bitti” diyerek ayrılıyor.

Reklam filmini izlemek için tıklayınız

Selin Babacan (@SelinBabacann)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN