Ulaşımın Geleceğine Yeni Bir Bakış

Perşembe, 20 Temmuz 2017 12:32

HAZIRLAYAN:ERGİ ŞENER

Yeni nesil araç ve servis tasarım firması Italdesign ile havacılık sektörünün lider kuruluşlarından Airbus işbirliği Pop.up isminde bir konsept araç fikri ortaya çıkardı. Bu konsept araç bu sene gereçleşen Cenevre Otomobil Fuar’ında da sergilendi. Sürücüsüz, elektrikli otomobil ve drone kombinasyonlu bu yaratıcı kon-sept şehir içi taşımacılık ve ulaşımın seyrini değiştireceği benziyor. Bu doğrultuda hazırlanan tanıtım videosunu bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.

Videonun başında, gelişmiş yapay zeka algoritmaları ile kişiselleştirilmiş dijital asistan hizmetleri sağlayan yeni nesil bir display ekran ile karşılaşmaktayız. Güne başlarken, kullanıcıya yönelik bilgilendirmeler ile hava/yol durumuna yönelik bilg-iler hızlıca ekran üzerinden görüntülenmekte.

Ardından, videonun ana teması olan yeni nesil ulaşım konseptine geçilmekte. Araç çağırma deneyimi “sharing economy” (paylaşım ekonomisi) modeli doğrul-tusunda display üzerinden sağlanmakta. Takvimdeki görüşme zamanına yetişmek için en uygun araç ve rota bilgileri yine yapay zeka sayesinde belirlen-mekte ve bulut tabanlı dijital cüzdan sayesinde ödeme pürüzsüz bir şekilde tamamlanmakta.

Sonrasında, asıl macera aracın gelmesi ile başlıyor. Gelen araç, tamamen el-ektrik ve sürücüsüz bir araç. Aracın içerisindeki gelişmiş kamera ve sensorler sayesinde, yolcunun o anki “mood”u belirlenerek, araç içi eğlence sistemlerinde ve aydınlatmalarda değişiklik yapılarak tamamen kişisel bir deneyim sağlanmak-ta.

Videonun en önemli temalarından biri, aracın oldukça farklı şekilde tasarlanması. Çünkü, araç tamamen bağlantılı (connected) bir düşünce ile hem karada, hem de havada yol alacak şekilde düşünülmüş. Yani aracın gövdesi sabit olmakla birlikte yol durumuna göre, teker ya da pervane sistemleri kiralanarak aracın ulaşım nok-tasına göre rota belirlenmekte.