Ukrayna’daki terör karşıtı operasyonda ilk bilanço:1 ölü 5 yaralı

Pazar, 13 Nisan 2014 14:41

Ukrayna’nın Donetsk kentine bağlı Slavyansk kasabasında Ukrayna yönetiminin başlattığı “terörle mücadele operasyonu” sırasında ilk can kaybı haberi geldi.

Operasyon sırasında kasaba girişindeki iki kontrol noktasının Rusya yanlısı silahlı çetelerden temizlendiğini açıklayan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, “İki taraftan da can kaybı var. Bizden 5 güvenlik görevlisi yaralanırken bir arkadaşımız da hayatını kaybetti. Karşı taraftan imha ettiğimiz terörist sayısının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Ancak geri çekilen teröristler ölenleri de beraberinde götürdükleri için tam sayı veremiyorum” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın doğusunda sabah başlatılan kapsamlı terörle mücadele operasyonunu Slavyansk kasabası merkezinde sürdürüldüğünü belirten Avakov, “Operasyona tüm güvenlik birimleri katılıyor. Ayrıca operasyona havadan helikopterlerle destek veriliyor. Slavyansk ile Kramatorsk kasabalarında Rusya yanlısı silahlı kişilerin sivil halkı siper olarak kullanmaya başladığı için operasyona şu anda ara verdik. Siviller arasında can kaybı olmaması için yeni taktik belirliyoruz” dedi.