Ukrayna’da Neler Oluyor? Gezi olayları ile ne gibi farklar ve benzerlikler var?

Pazar, 8 Aralık 2013 15:54

Ukrayna’da Neler Oluyor? Gezi olayları ile ne gibi farklar ve benzerlikler var? Emre Akıncı/Kiev’den yazdı:

Ukrayna’da iki hafta öncesine kadar hemen her şey sakin gidiyor pek çok kesimden insan sadece Avrupa Birligi’ne girmenin artıları ve eksilerini tartışıyordu. Ancak 28-29 Kasım 2013 tarihindeki Vilnus zirnesine yaklaşık 10 gün kala sözleşmenin tek taraflı olarak Ukrayna tarafından imzalanmayacağı kulislere yayıldı.

21 Kasım tarihinde hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı tarafından anlaşmanın askıya alındığının teyit edilmesi ile birlikte insanlar tepkilerini, 23 Kasım’da muhalefet partilerinin liderliğinde turuncu devrimin sembolu Bağımsızlık Meydanı’na çok yakın mesafedeki Avrupa Meydanı’nda toplanarak dile getirmeye başladılar.

29 Kasım akşamı zirvenin Ukrayna tarafında sözleşmenin imzalanmaması ve sona ermesi ile birlikte bu duruma tepkili insanlar mesai saatlerinden itibaren Bağımsızlık meydanına yöneldiler. Bu arada belirtmek gerekir ki, bu meydan her sene bu dönemde büyük bir çam ağacı ve etrafında çok sayıda süslemeler ile renklendirilir. Ukrayna çevik kuvveti bu çalışmaların yapılmasını sebep göstererek Cumartesi sabaha karşı saat 4’te bu meydandaki kalabalığa müdahale etti.

Ülkenin önde gelen bir televizyon kanalının da canlı yayında olması ve müdahale sırasında insanların yaralanma görüntülerinin özellikle sosyal medya aracılığıyla hızla yayılması ile tepkiler 1 Aralık 2013 Pazar günü öğle saatlerinde ülkenin pek çok şehrinde zirveye ulaştı. Nitekim 1 ay süresince toplu gösterilerin yasaklandığı haberlerine rağmen halk Kiev’de toplandığı çeşitli meydanlardan muhalefet partilerinin önderliğinde Bağımsızlık meydanına yöneldi ve burada kimilerine göre 200 bin kimilerine göre 500 binlik bir kalabalık toplandı. Gün boyu devam eden protesto gösterileri ilk olarak Cumhurbaşkanı’nın üzgün olduğunun mesajının gelmesi, devamında Dışişleri Bakanı’nın yolumuz Avrupa açıklaması yapması ile bir miktar sakinleşti.

Emre Akıncı’nın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr