Ukrayna’da ‘devlet’ düştü! Kamu binalarında denetim protestoculara geçti

Cumartesi, 22 Şubat 2014 13:15

Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Başkanlık Sarayı’nı terk ettiği haber veriliyor. Saray’ın çevresinde koruma olmadığı ve protestocuların Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık binalarının bulunduğu tüm bölgede denetimi ele geçirdikleri belirtiliyor.

Muhalefet, Yanukoviç’in derhal istifasını açıklamasını istedi ve 25 Mayıs’ta seçimlerin yapılması çağrısında bulundu. Muhalefetle Yanukoviç arasında Cuma günü varılan anlaşmada seçimlerin Aralık’ta yapılması kararlaştırılmıştı. Avrupa Birliği’nin arabuluculuğuyla varılan anlaşmaya rağmen, başkent Kiev’de binlerce kişi geceyi Bağımsızlık Meydanı’nda geçirdi.

Sabah saatlerinde parlamento toplandı ve Meclis Başkanı Volodimir Ribak sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Muhalif Udar Partisi’nin lideri Vitali Kliçko, milletvekillerine hitap ederken, “Halkın talep ettiği gibi Yanukoviç’i derhal istifaya çağıran bir karar almalıyız” dedi.

Yanukoviç Parlamento’da değil ve Cumhurbaşkanı’nın Kiev’i terk ettiği ve doğudaki Harkov kentine gittiği yolunda haberler var. Rusya sınırındaki kentte hükümetin büyük desteğe sahip olduğu belirtiliyor. Reuters ajansına konuşan bir güvenlik yetkilisi, Cumhurbaşkanı’nın hâlâ ülkede olduğunu söyledi. Adı açıklanmayan bu yetkili Yanukoviç’in durumunun iyi olduğunu belirtti.

Ukrayna’da protestolar, Kasım sonlarında Yanukoviç’in Rusya’yla yakınlaşmayı tercih ederek Avrupa Birliği’yle ekonomik işbirliği anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçmesi üzerine başlamıştı. Perşembe günü polis Kiev’in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’da kamp kuran protestoculara ateş açmıştı. Sağlık Bakanlığı’na göre Salı gününden bu yana aralarında polis memurlarının da bulunduğu 77 kişi öldü.

Daha önce sıkı şekilde korunan Başkanlık Sarayı’nda hiç güvenlik görevlisinin kalmadığı, protestocuların binada beklediğini belirtiliyor.

Cuma günü Kiev’e giden AB dışişleri bakanlarının girişimiyle muhalif liderlerle Yanukoviç arasında bir anlaşmaya varılmıştı. Anlaşma bu yıl sonunda yapılacak erken seçim seçimle bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını öngörüyordu. Ancak muhalefet seçimlerin daha erken yapılmasını istiyor.