Ukrayna’da binlerce protestocu hükümet binasını kuşattı

Pazartesi, 2 Aralık 2013 12:45

Kiev’de hükümet binasını kuşatan 5 bin kişilik protestocu grup polis tarafından devlet binalarından uzaklaşmaları için ikna edilmeye çalışıyor

İstiklal Medyan’ı

Ukrayna’daki tüm hafta sonu devam eden protestolar hükümetinin Avrupa Birliği uyum anlaşmasını imzalamayacağını duyurması ile başladı. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Litvanya’daki AB zirvesinden de aynı kararla çıkmasının ardından binlerce protestocu Kiev sokaklarına döküldü. Cumartesi günü Polis’in sert müdahelesinin ardından protestocular Maidan adı verilen (Ukraynaca’da “meydan”) İstiklal Medyanı’nı boşalttılar. Onlarca protestocu yaralandı. Pazar günü geri dönen 100 bin ile 500 bin arasında olduğunu bildirilen protestocular Cumhurbaşkanlığı binasına doğru yürüdü. Kabine binasını çevreleyen ve geceyi de burada geçiren eylemciler Pazartesi günü binaya girişi engellediler. Belediye binasını işgal edeneylemciler burayı karargahmerkezi haline getirdiler. Muhalefet liderleri genel grev çağrısında bulundu.

Kiev (1)

 

Timoşenko’dan çağrı

Cezaevinde bulunan eski Ukrayna başbakanı Yulia Timoşenko da cezaevinden kızı aracılığı ile bir mesaj gönderdi ve “Uçakla, arabayla, yürüyerek ne şekilde olursa olsun Ukrayna’nın her yerinden Kiev’e gidin” çağrısı yaptı. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in istifasını isteyen eylemciler Avrupa Birliği ve Ukrayna bayrakları ile “Kiev bizimdir” sloganları atıyor.

Protesters try to break through police lines near the presidential administration building during a rally held by supporters of EU integration in Kiev

Rusya baskısı

Ukrayna Rusya faktörü nedeni ile AB ile anlaşmayı kabul edemiyor çünkü Ukrayna enerji kaynağı ve ve ekonomisi açısından Rusya’ya bağımlı. 2004′de Viktor Yanukoviç seçimle Başbakan olarak göreve gelmişti. Seçimlerde hile yapıldığı iddiaları ile başlayan Protakal devriminin ardından Yüksek Mahkeme seçimleri iptal etmişti. Portakal devriminin lideri Viktor Yuşçenko, Yulio Timoşenko’yu başbakan olarak atamıştı. Rusya Ukrayna’nın doğal gazını kestmiş, sebep olarak fiyat anlaşmazlığını göstermişti. 2006′da Portakal koalisyonu işlemeyince Yanukoviç yeniden Başbakan olmuştu. Bir sonraki yıl yeniden Timoshenko Başbakan olarak seçildi. Rusya yine doğal gazı kesti. Yanukoviç bu defa seçimleri açık ara kazandı. Yulio Timoşenko görevini kötüye kullanmaktan hapise atılmıştı.