Ukrayna Rusya sınırında düşen uçaktan kurtulan olmadı

Cuma, 18 Temmuz 2014 09:33

Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Ukrayna’nın Rusya sınırı yakınlarında düştü. Uçaktaki 295 kişi hayatını kaybederken, Ukrayna İçişleri Bakanlığı ve Rus Interfax haber ajansı, uçağın vurularak düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya sınırı yakınlarında düşen Boeing tipi uçakta bulunan 280 yolcu ve 15 kişilik mürettebatın tamamının hayatını kaybettiği açıklandı. Bazı kaynaklar ölü sayısının 300’den fazla olarak açıkladı.

 

UÇAĞI KİM VURDU?

Konuyla ilgili Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada uçağın karadan atılan füzeyle vurulduğu kaydedildi. Rus Interfax ajansı ise uçağın 10 bin metrede vurularak düşürüldüğünü açıkladı. Malezya Havayolları da, uçaktan gelen son konum bilgisininin Ukrayna hava sahası olduğunu duyurdu.

 

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Ukrayna, sorumlu olarak Rus yanlısı ayrılıkçıları işaret ederken, karşı taraf uçağı Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin düşürdüğünü öne sürdü.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, “Putin’in ayrılıkçılara verdiği Buk füzesiyle uçak vuruldu. Bu rampanın Rusya sınırına yakın Grabovo kasabası yakınlarına yerleştirildiğini biliyorduk. Yolcu uçağıyla aynı anda yakın mesafede Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait IL-76 nakliye uçağı da bulunuyordu. Ayrılıkçılar nakliye uçağına nişan almış, ama sonuçta Malezya yolcu uçağını vurdular” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın resmi RIA haber ajansı ise askeri uzman bilirkişiyi kaynak göstererek, “Ukrayna ordusu geçen çarşamba Harkov şehrinden Donetsk bölgesine Buk füze rampaları aktarmıştı. Malezya uçağı büyük olasılıkla bu rampadan ateşlenen füzeyle vuruldu” yorumunda bulundu.

fft81_mf2297330

ÇOK SAYIDA HOLLANDALI TURİST VARDI

Malezya Havayolları’nın, Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde düşen MH17 sefer sayılı uçağında çok sayıda Hollandalı turistin bulunduğu belirtildi.

Hollanda televizyonu NOS’a açıklama yapan D-Reizen turizm şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Will van den Hoogen, bu uçuş için kendilerinden bilet alan 25 kadar yolcu olduğunu belirtti.

Den Hoogen, söz konusu kişilerin hepsinin uçağa binip binmediğini bilmediklerine değinerek, yolcu yakınlarına yardımcı olmak amacıyla bir telefon hattını hizmete açtıklarını kaydetti.

Başka bir tur şirketi WTC de 20 ile 30 kadar müşterilerinin uçakta bulunduğunu açıkladı.

Uçağın kalktığı Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda da yolcu yakınlarına yardımcı olmak amacıyla bir servisin oluşturulduğu aktarıldı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, olayın ardından AB Zirvesi için bulunduğu Brüksel’den ülkesine döndüğü bildirildi.

Uçağın düşmesi nedeniyle şoke olduğunu dile getiren Rutte, gelişmeleri takip etmek için Lahey’e dönmeye karar verdiğini ifade etti. Rutte, Ukrayna Cumhurbaşkanı’yla görüştüğünü de belirtti.