Ukrayna krizi uzaya da sıçradı! NASA Rusya ile işbirliğini sonlandırdı

Perşembe, 3 Nisan 2014 11:29

Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ile Moskova yönetimine karşı başlatılan yaptırımlara bir yenisi daha eklendi. ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Rusya ile işbirliğini sonlandırdığını açıkladı.

NASA’dan yapılan açıklamada “Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi sürdürmesi nedeniyle, NASA Rusya ile devam eden çalışmalarının çoğunu askıya alıyor” denildi.

Amerikan New York Times gazetesi, NASA çalışanlarının Rusya’ya yolculuk etmesine ve Rus yönetimi temsilcilerinin de NASA binalarına girişine izin verilmeyeceğini yazdı.

NASA, üst düzey çalışanlarına gönderdiği bir e-postada bundan sonra ikili görüşme, e-posta ya da telefon veya video konferansıyla iletişimin yapılmayacağını bildirdi. Fox News, bildirinin doğrulandığını kaydetti.

Öte yandan, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’dan yapılan açıklamada, uluslararası uzay istasyonu ISS’de Rusya ile yapılan işbirliğinin devam ettirileceği kaydedildi. NASA, uzay mekiği programını durdurduktan sonra astronotların uzay istasyonuna nakli için Rus uzay aracı Soyuz’u kullanıyor.