“Ucuz iPhone 75 milyon satacak”

Çarşamba, 17 Nisan 2013 13:22

aApple’ın Çin başta olmak üzere gelişmekte olan piyasalara sürmesi beklenen ‘ucuz iPhone’ modelinin 75 milyon satış rakamına ulaşabileceği öne sürüldü.

‘ABD’li yatırım bankası Piper Jaffray analisti Gene Munster’ın hazırladığı raporda, ucuz iPhone’un orijinal modelin satışlarını biraz aşağı çekebileceğini ancak düşük fiyattan satılan iPhone’un 75 milyon satış rakamına ulaşabileceğini belirtti.

Munster raporunda, Apple’un Eylül 2013’ten itibaren piyasaya 300 dolarlık iPhone satmaya başlayabileceğini belirtti. Munster, ucuz iPhone’un orijinal iPhone satışlarını yüzde 30 oranında aşağı çekebileceğine dikkat çekti. Yani, satılan her 3 ucuz iPhone, bir orijinal iPhone’un raflarda kalması anlamına gelebilir.

Yaşanacak olan denge değişikliğinin, 2014’te Apple’ın yüksek fiyatlı akıllı telefon piyasasındaki oranını yüzde 43’ten yüzde 37’ye çekebileceği; düşük fiyatlı akıllı telefon sektöründeki oranını ise yüzde 0’dan yüzde 11’e çıkarabileceği belirtildi. Düşük fiyatlı akıllı telefonlar, 400 doların altındaki modelleri kapsıyor.

TEMMUZ’DA PİYASAYA SÜRÜLEBİLİR
CNET’in haberine göre, Munster ucuz iPhone ile yaşanacak olan yükseliş öncesinde iPhone satışlarında bir yavaşlama bekliyor.

ABD’li analist, 2013’ün Haziran ayında sona eren ikinci çeyreğinde satışların önceden tahmin ettiği 37.6 milyon yerine, 35.1 milyona ulaşmasını bekliyor.

Wall Street analistleri ise mevcut çeyrekte 33 milyon iPhone satılmasını ve Apple’ın bu satışlardan 39.6 milyar dolar toplam gelir elde edeceğini tahmin ediyor.

Küresel araştırma şirketi BTIG analisti Walter Piecyk, Apple’ın 2013 sonunda 300 dolar fiyatla iPhone sunmasını beklerken, KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo iPhone 5 ile ucuz iPhone modelinin Temmuz sonu itibariyle satışa çıkabileceğini düşünüyor.

Tags