Uçan kaykaylar artık gerçek: Karşınızda Hendo Hoverboard!

Perşembe, 13 Kasım 2014 15:42

Sanırım herkes Geleceğe Dönüş filmindeki Marty Mcfly’ın kullandığı uçan kaykayı hatırlar. Yıllardır bu hayalin gerçekleşmesini bekleyen çocuklar olarak artık büyüdük ama bu beklemeyi bıraktığımız anlamına da gelmemeli. Bu yüzden Kickstarter projesi olarak başlayan ve yazıyı yazdığım şu dakikalarda 420 bin dolardan fazla para toplayan Hendo Hoverboard’ları merakla beklemekteyim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bu tamamen gerçek. Daha önce bunun gibi viral reklam videoları çekip gençlerin hayalleri ile oynayan birçok kişi olmuştu. Fakat bugün geldiğimiz noktada Hendo çalışanları bu hayali gerçeğe dönüştürmüşler gibi duruyor.

Videoda da görebileceğiniz gibi Hendo Uçan Kaykayları yerden 1 inç kadar yükseliyor ve gerçek bir insan ağırlığını taşıyabiliyor. Şu anki ürün firmanın 18. prototipi ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Alacakları maddi destek ile de yakında geleceğe dönüş filmindekine yakın bir tasarım ile karşılaşabiliriz.

Hendo Hoverboardlar’ın sırrı altındaki disk şeklindeki 4 adet motorda yatıyor. Bu motorlar kaykayı havaya kaldırabilen aşağıdaki yüzey altyapısına ters bir manyetik alan oluşturuyor. Hendo’nun kullandığı bu motorlar kendinden tahrikli ve istediğiniz yöne gidebilecek şekilde ayarlanabiliyor. Yani kaykayın üstündeyken yerden destek alıp bir ayağınız ile ittiğinizde istediğiniz tarafa gidebilirsiniz. Aynı filmdeki gibi!

Hendo’nun çalışabilmesi için üstünde bulunduğu yüzeyin ferro-manyetik bir iletken olması gerekiyor. Ama şimdilik çünkü firma teknolojisini geliştirmek ve maliyetlerini azaltmak için farklı metaller üzerinde çalışarak farklı bileşimleri de deniyor.

Kickstarter üzerinden yeterli miktarda bağış yaparsanız firma size aynı teknolojiye sahip bir de beyaz kutu gönderiyor. WhiteBox Developer Kit ismindeki bu kutu yine aynı hoverboard gibi havada kalabiliyor, ayrıca mobil cihazlarınız ile kutuyu kontrol edebiliyorsunuz. En önemli yanı ise kutuyu açıp içindeki teknolojiyi incelemenize olanak vermesi.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play