Twitter’ın Aykırı Burç Yorumcusu ARGOSTROLOJI

Pazartesi, 22 Nisan 2013 11:18

the_mirrorDipnot/Özel – Twitter fenomeni deyince akla ilk gelen isimlerden biri Argostroloji. Takipçilerini parayla satın alarak değil de attığı tweetlerle yükselten Argostroloji’yi twitter kullanan hemen hemen herkes bilir, tanır. Yaptığı argo burç yorumlarıyla dikkat çektikten sonra takipçi artışının önünü alamadı desem yanlış olmaz. Hele ki sosyal medya çılgınlığının giderek arttığı bu zamanlarda Argostroloji en tepede yer almayı başardı. Twitter fenomeni olması bir yana düzenlediği partilerle de mekanları hınca hınç doldurmayı başardı.

Burç yorumları yapan bir kadını ‘ti’ye alarak Twitter’dan yazdığı yazılar üzerine bir anda takipçi patlaması yaşayan Argostroliji’nin yaratıcısı Eray Efe argo tarafını anlattı.

Twitter fenomeni Argo’dan bahseder misin ortaya çıkışı nasıl oldu?

Benim başka bir profilim vardı 10 kişi takip ediyordu. Hiçbir şey yapmıyordum boştu yani. Kendi hesabımdan @astrologmeltem diye birisiyle muhabbet ediyordum. O, burç yorumu yaptığında ben dalga geçiyordum, gülüyorduk, eğleniyorduk. Onu taklit ederek kendi Eray Efe hesabımdan yazıyordum. Kendisi de beğendi. Arkadaşlarım da bunun üzerine ‘oğlum yaz devam edelim’ deyince baktım benim de canım sıkılıyor küfürlü burç yorumu yapayım ben de dedim. Kendi Eray Efe profilimde olmuyordu tabii. Madem argo olacak ‘’Argostroloji’’ olsun dedim. İsim patentini de aldık çok şükür. Düşünceli ve planlı bir iş değildi yani. Zaten planlı olsaydı bu kadar tutacağını sanmıyorum.

Sıra Eray Efe’de?

Eray Efe bombok bir adam. 23 yaşında ve İstanbul Arel Üniversitesi’nde psikoloji okuyor. Sessizliği sever, çok sakin bir hayatı vardır ama son zamanlarda sakin değil. Gezip tozuyor bu aralar. Rakı içmeyi seviyor. 80’ler, 90’lar ve 45’likler eski tarz müzikler falan dinliyor. Mezun olunca psikolog olmayacağım başka bir iş yapacağım. Reklam sektöründe olacağım. Çok da bir olayı yok yani Eray Efe’nin.

Eray Efe ve Argostroloji kimliğinin arasında çatışma yaşadığın oluyor mu?

Oluyor tabii. Çatışma yaşadığım demeyeyim de Argo’yu bazen daha çok seviyorum gibi geliyor bana.

Twitter’da daha çok kendi kimliğini mi yansıttığını düşünüyorsun?

Orada kesinlikle bir karakter var. Ben bir karakteri canlandırıyorum aslında o ben olamam.

Ama o da senin yarattığın bir karakter yani?

Bazen tribünlere de oynadığım oluyor. Hiç alakam olmayan bir şeyi yazıyorum. Belli olmuyor ruh halime bağlı ama geceleri daha çok beni yansıtan tweet’ler atıyorum.

Ben Anadolu çocuğuyum, Konyalıyım. Babamdan küfür yedim ben. Böyle gördüğüm için ben de ediyorum. Hayatımda gördüğüm tanıdığım her insan küfür etti.

Küfürlerin samimilik mi katıyor?

Tabii ki. Ben şimdi seninle oturuyorum küfrettim az önce değil mi? Orada da onu yansıtıyorum. Son zamanlarda sanatçılarla da oturup kalkıyorum. Onların ettiği küfürlerden ben bile utanıyorum bazen o derece.

Twitter’dan önce sadece Eray Efe’ydin. Şimdi ünlü, fenomensin. Hayatında ne gibi değişikler oldu?

Mail gelmemeye başladı bana. Eskiden mail geliyordu tanımadığım insanlar tarafından ‘buluşacaktık hani ne oldu’ diye. Üniversitelerde ben argoyum diye manita tavlayan insanlar varmış. Sıkıntılı bir dönem benim için. İnsanlar merak ediyor. Ben çıksam mı çıkmasam mı diye çok düşündüm. Keşke çıkmasaydım, kimliğimi belli etmeseydim.

Olumlu yanları olmadı mı?

Ne olacak ya! Metrobüste uyuyorum beni çekiyorlar. Uyurken fotoğrafının çekilmesini ister misin? Bir de argo diye yayınlıyorlar.

Argostroloji’den önce bu işlere herhangi bir ilgin var mıydı?

Hayır, sıfır. Kendi burcumu biliyordum bir tek (boğa). O da kıskançlığımdan dolayı bana uyuyor. Burçların sıralamasını bile bilmiyorum unutuyorum bazen. Düşün her gün yazıyorum. 12 tane burç mu olurmuş. Yaz yaz bitmiyor.

Twitter’dan yaptığın burç yorumları için herhangi bir gözlemde bulunuyor musun yoksa doğaçlama mı yazıyorsun?

Değişiyor. Bazen anneme soruyorum ‘bugün kendini nasıl hissediyorsun diye’ mesela. Yaptığı yoruma göre de yazdığım oluyor. Ya da sallıyorum kafamdan. Bende farklı olan, genelde burç yorumları pohpohlar ama ben pohpohlamıyorum.

Diğer sosyal ağlar ile aran nasıl?

10 numara. Facebook çok kullanmıyorum ama fan sayfam olunca mecbur bakıyorum. Instagram çok güzel, seviyorum. Son olayım ‘vine’ zaten. Onu çok kullanmaya başladım. Cloud’a bakıyorum arada. Şu an Türkiye’deki en yüksek puan ben ve Ceyhun Yılmaz’da.

Yaptığın radyo programlarını, partileri ve Youtube’ta paylaştığın videoları düşünürsek bunların hepsine nasıl vakit ayırıyorsun?

Ekibim var. Ben tek değilim zaten. Onlar projelendiriyor, ben okuyorum. Şunu şunu yapalım diyorum. İnsan çok etrafımda sağ olsunlar yardımcı oluyorlar.

İşin ekonomik boyutunu düşünüyor musun?

Benim lakabım paraya doyamayan adam. Ben paraya bakarım. En çok para nerede ben orada (gülüşmeler)

Kendinle ilgili yapılan haberleri, bloglardaki yorumları okuyunca ne düşünüyorsun?

Kötü yazanlara küfrediyorum. Çok saçma ya ben oturup insanlar için bu kadar şey yazmam. Benim için Ekşi Sözlük’te bir şey yazmışlar 2 sayfa. Sonra silmişler tabii, ben o kadar çok dalga geçtim ki… Resmen teori yazmışlar. Bilmeden konuşan çok insan var. Eleştiriye açık değilim, ancak işi bilen bir insan eleştirebilir beni.

Yazı olayını bitirip, yoğunluğu videolara vereceğinden bahsetmişsin, neden?

Görsellik artık. Şu an Youtube dünyada çok kullanılan bir şey biz daha alışmamış olsak da. Ben evde oturabilirsem Youtube’dan başlamak istiyorum ama oturamıyorum işte. YouTube’da bir adamın yayınladığı bebek videosundan çok yüksek miktarda para kazanmasından sonra ‘’ben de bu işe gireceğim abi’’ dedim.

Kitap çıkarma hazırlığı içerisindeydin en son?

Daha çok kadınlara hitap eden bir kitap olacak. Burçlarla ilgili duran bir kitabım da var. Daha da samimi, küfürlü bir içerik de olacak.

Diğer twitter fenomeni WhatsApp ile düzenlediğin partiler var?

Evet. Mesela 45’likte gerçekleştirdiğimiz partinin gelirini otizm vakfına bağışlayacağım . Benim de down sendromlu bir yiğenim var.

Son olarak sosyal medya’daki görsellerin neden Charlie Chaplin?

İdolümdü. Susarak insanları güldürebiliyordu bir kere adam.

Melike Bakımlı