Twitter’ı hakkıyla kullanıyor musunuz?

Perşembe, 18 Aralık 2014 11:20

Twitter kuşumuz bize her yerden ve herkesten haberler getirirken kendisini de güncellemekten geri duramıyor. Bu hafta uzun zamandır yazmadığım eğitim içerikli bir yazı yazayım dedim ve Twitter’ın belki de hiç kullanmadığınız özelliklerini size hatırlatmayı kendime görev edindim. Bazıları bildiğiniz bazıları ise gerçekten kullanışlı özellikler.

Takipçi Listesi Oluşturun

Twitter’da ilgi alanınızda olsun veya olmasın birçok kişiyi takip ettiğinize eminim. Fakat sadece ilginizi çeken konulardaki tweetleri okumak ve takip etmek isterseniz Twitter’ın bu konuda güzel bir özelliği var. Liste oluşturmak. Kendiniz bir liste oluşturabilir veya başkaları tarafından oluşturulmuş listelere kaydolabilirsiniz. Bunun için profil sayfanızdaki listeler butonuna basmanız yeterli.

Bir kişiyi oluşturduğunuz listeye eklemek içinse onun profilinde bulunan çark işaretine basın, çıkan menüden listeye ekle veya listeden çıkar tuşunu göreceksiniz.

Hangi Listelerde Olduğunuzu Bulun

Kendinizin hangi listelerde olduğunu bulmak içinse yine listeler sayfasından Member of menüsüne tıklayın. Kimler sizi hangi listelere eklemiş buradan görebilirsiniz. Bu listeler insanların sizi hangi konuda uzman gördüğünü veya hangi paylaşımlarınızın Twitter’da daha etkili olduğunu bulmak için oldukça iyi kaynaklar.

Arama Yöntemlerini Uygulayın

Twitter’ın ufak arama kutusu beni zaman zaman deli etse de eğer arama yöntemini bilirseniz oldukça güçlü bir kaynak. Örneğin; Twitter arama kutusuna isim soyadınızı şu şekilde yazdınız: isim soyad. Twitter bu şekilde isim ve soyad olan her cümleyi kendi veritabanında arıyor. Fakat bunu tırnak işareti içinde yazarsanız örneğin ‘’isim soyad’’ gibi, Twitter sadece tırnak işareti içinde yazan kelimeleri aynı yazıldığı şekilde ve sırada arıyor.

Diğer bir örnek de ikinci kelimenin başına eksi işareti koymak. Örneğin film -korku şeklinde bir arama yaparsanız Twitter, içinde ‘’film’’ olan fakat ‘’korku’’ kelimesi olmayan tweetleri arayacaktır. Diğer bir taktikte her zaman kullandığımız gülen veya ağlayan suratlar. Mesela uçak L şeklinde bir arama yaparsanız size içinde uçak kelimesi geçen negatif anlama sahip tweetleri gösterecektir. (Muhtemelen uçak kazaları ile ilgili olanları). Tam tersi gülen surat J işaretini koyarsanız pozitif duyguya sahip tweetler önünüze gelecektir.

Detaylı Aramaları Kullanın

Twitter’da ufak arama kutusu dışında daha detaylı arama yapabileceğiniz bir yöntem daha var. Twitter.com/search-advanced adresine girerseniz farklı şekillerde arama yapabilirsiniz. Örneğin; belli hesaplarda, belli tarihler arası arama yapabilir veya belli bir lokasyona ve dile göre istediğinizi bulabilirsiniz.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play