Twitter’dan ‘Hacker’lara karşı yeni önlem

Pazartesi, 27 Mayıs 2013 15:26

twitter_lockTwitter, son zamanlarda büyük firmaları da hacklemeye başaran hackerlara karşı güvenlik önlemlerini arttırdı. İki aşamalı olarak girilebilecek sistem şimdilik isteğe bağlı ancak ileride daha sıkı önlemlerin olacağı söylendi.

Twitter, Associated Press gibi önemli medya ajanlarını etkileyen siber korsanlık olayları sonrasında güvenlik sistemini geliştirme yoluna gitti.

Site tarafından hayata geçirilen yeni güvenlik önlemlerine göre, kullanıcılar Twitter hesaplarına iki basamaklı bir yolla bağlanabilecekler. Şirket tarafından yapılan açıklamada iki aşamalı bağlanma seçeneğinin şimdilik isteğe bağlı olduğu ama ileride daha zorlayıcı güvenlik önlemlerini getirebilecekleri ifade edildi.

Twitter’ın yeni güvenlik önlemi kullanıcılarına siteye bağlanırken telefon numaralarını kaydetmelerini istiyor ve girilen numara doğrulanıyor.

Site ayrıca “phishing” olarak adlandırılan bazı hesap çalma girişimlerine karşı ise kullanıcılardan e-posta adreslerini doğrulamalarını istiyor.

AP HACKLENMİŞ, WALL STREET ÇAKILMIŞTI
Şirketi daha yoğun güvenlik önlemleri almaya iten olay ise haber ajansı Associated Press’in Twitter hesabının geçtiğimiz ay hacklenmesi oldu. Hacklenen hesap üzerinden Beyaz Saray’da iki adet patlama olduğu ve ABD Başkanı Barack Obama’nın yaralandığına dair bir son dakika haberi geçilmişti.

Atılan bu tweetin ardından ABD hisse piyasalarında 200 milyar dolarlık kayıp yaşanmıştı.