Twitter’a yasak geldi

Pazartesi, 18 Şubat 2013 10:07

0731f0ff01e4a422220f6a70670090c6Katolik Hıristiyanların yeni liderini seçecek olan 117 kardinale, Sistine Şapeli’ne girdikleri andan itibaren Twitter’da mesaj atma yasağı getirildi. Vatikan, sızma olmasını istemiyor

Papa 16′ncı Benedict’in istifasıyla boşalan Katolik Hıristiyanların ruhani liderini seçecek 117 kardinal, yeni papayı seçmek için Vatikan’daki Sistine Şapeli’ne girdikten sonra Twitter’dan takipçilerine gelişmeleri haber veremeyecek. Kardinallerin çoğunun Twitter üyesi olmadığı ancak bazılarının sosyal medyayı yakından takip ettikleri belirtildi. Papanın seçilme sürecinde Sistine Şapeli’ne giren kardinallerin yeni papayı seçmesi bacadan beyaz duman çıkmasıyla belli oluyor.

Seçilme sürecinin birden fazla gün sürmesi durumunda, papa seçilene kadar her günün sonunda lapelin bacasından siyah duman çıkacak. Papayı seçene kadar kardinallerin dünyadan tamamen kopuk olmaları gerektiği için telefon, bilgisayar türü iletişim araçlarını yanlarında getirmeleri yasak. Twitter’da 80 bin takipçisi olan New York Kardinali Timothy Dolan, Papan’ın 11 Şubat’taki istifasını hemen paylaşan isimlerden. Kültürel Pontifikal Konsey’in Başkanı Gianfranco Ravasi de istifadan sonra 35 bin 400 takipçisine dua etmeleri çağrısında bulunmuştu. 22 bin 700 takipçisi olan Brezilyalı San Paulo Kardinali Odilo Scherer, Papa’nın istifasına yapılan yorumlardan etkilendiğini, yine Twitter yoluyla belirtmişti.

Kendi Twitter hesabı olan ve sosyal medyayı kullanmasıyla bilinen Papa 16′ncı Benedict’in yasak kararını verdiği düşünülüyor. Öte yandan dün Vatikan’daki Aziz Peter Meydanı’nda on binlerce kişiye seslenen 16′ncı Benedict, 7 değişik dilde kalabalığa teşekkür etti. “Benim için ve yeni papa için lütfen dua ediniz” 85 yaşındaki Papa, 28 Şubat’ta görevi bırakacak. Bu hafta boyunca Havariler Sarayı’nda manevi inzivaya çekilecek olan 16′ncı Benedict, gelecek pazar günü Aziz Peter Meydanı’ndaki son konuşmasına kadar halk önüne çıkmayacak. 2005′te göreve gelen 16′ncı Benedict 28 Şubat’tan sonra da Vatikan’da yaşamaya devam edecek. Vatikan’ın 24 Mart’tan önce yeni papayı seçmesi bekleniyor. Vatikan’ın Paskalya Bayramı’nı yeni papayla karşılamak istediği belirtiliyor.