Twitter, Binali Yıldırım’a karşı açtığı davayı kazandı

Cumartesi, 29 Mart 2014 00:35

CNN TÜRK’teki Tarafsız Bölge programına bağlanan CNN TÜRK Ankara muhabiri Gülşen Coşkun, Twitter’ın eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a karşı açtığı davayı kazandığını açıkladı.

Binali Yıldırım’ın yaptığı bireysel başvuru üzerine mahkemeden çıkan kararla Twitter içeriği kaldırmak zorunda kalmıştı. Bunun ardından kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunan Twitter mahkemeye başvurmuştu. Açılan davada İstanbul 18. Asli Ceza Mahkemesi Twitter’ı haklı buldu.

Mahkeme gerekçesinde, “Devlet organları kişilerin düşünce ve kanaat özgürlüğünü sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadır” dendiği ve kamu yararına da dikkat çekildiği belirtildi. Mahkeme, itiraz edenin eski bakan ve oğlu olması ve halen belediye başkan adayı olması nedeniyle bu tür durumlarda kendisinin daha toleranslı olması gerekirken kişilik haklarının ihlal edildiğinden bahisle böyle bir müracatta bulunmasının haklı kabul edilemeyeceğini ifade etti

Bu kararla Twitter Binali Yıldırım’ın kaldırttığı o içeriği tekrar yayınlayabilecek. Kararın erişime tamamen kapalı olan Twitter’ın açılmasına yönelik nasıl bir etki yaratacağı ise bilinmiyor.