TÜRVAK Müzesi Çocuklar İçin Kuşağı Mart ayında da yine dopdolu

Salı, 25 Şubat 2014 16:17

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi “Çocuklar İçin Kuşağı”nın çok sevilen atölyeleri Mart ayında da hız kesmeden devam ediyor!

“AHŞAP OYUNCAĞIM” MİNİK MARANGOZLAR ATÖLYESİ

ahşap oyuncagim 1

Hem tiyatro oyunlarına hem de sinema filmlerine uyarlanan hikayeleriyle büyük-küçük herkesin sevdiği kahramanlar Ahşap Oyuncağım atölyesine konuk olmaya devam ediyor. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde “minik marangozlarla” birlikte Nasrettin Hoca, Keloğlan, Pamuk Prenses ve Sinbad’ın birbirinden eğlenceli hikayelerini anlatıp, ahşap oyuncaklarını yapıyoruz.

“BENİM KAHRAMANIM” AFİŞ TASARIM ATÖLYESİ

benim afişim 2

Kendi kahramanlarını yaratarak, onlar için film afişleri tasarlayacakları bu atölyede çocuklar, önce Müze gezisinde birbirinden farklı film afişlerini inceleyerek, afiş tasarımı konusunda bilgi edinecekler. Daha sonra da hayal güçlerini kullanarak yaratacakları, öykülerini oluşturacakları film karakterlerine renkli boyalar ve farklı atölye malzemeleri ile afiş tasarlayacaklar.

“HANSEL & GRETEL” SAHNE TASARIM ATÖLYESİ

hansel ve gretel 2

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun!.. Bu anlamlı günü bir de Müze’de, çocuklarla birlikte kutlamaya ne dersiniz?

29 Mart Cumartesi günü, önce TÜRVAK Tiyatro Müzesi’ni geziyor, sonra da Grimm Kardeşler’in dünyaca ünlü masalı Hansel ve Gretel için rengarenk karton ve boyalarla tiyatro sahnesi tasarlıyoruz. Ormanın içinde, çikolata ve şekerlerden yapılmış bir evde geçen bu masalın oyun sahnesini, çocuklarınızın yorumuyla görmek ister misiniz?

“MASKELİ TİYATRO” ATÖLYESİ

Başlangıcından bugüne sahne sanatlarının vazgeçilmez, gizemli aksesuarları olan maskeler, gülen ve ağlayan yüzleriyle tiyatronun, oyunculuk sanatının evrensel sembolüdür. “Maskeli Tiyatro” Atölyesi’nde çocukların yapacakları maskeler ise sadece onlara ait, kıskanılası hayal güçlerinin ürünleri, yaratıcı dünyalarındaki sahnenin birer parçası olacak. Çocuklar, çeşitli malzeme ve boyalarla kendi maskelerini tasarlayacak ve tasarımlarından oluşacak serginin ev sahibi olacaklar.

“KARAGÖZ-HACİVAT” ATÖLYESİ

hacivat karagoz atolyesi

UNESCO tarafından, somut olmayan kültür mirası kabul edilen “Karagöz-Hacivat”, beyazperdeyle sunulan bir Hayal Oyunu’dur… Kültürümüzün bir parçası olan Karagöz sanatı, günümüzde oldukça az sayıda sanatçının çabalarıyla devam ettirilmeye çalışılıyor. TÜRVAK Müzesi’ndeki eğitim atölyesinde çocuklar, Gölge Oyunu ve tüm Karagöz karakterleri hakkında bilgi edinecek, kendi yapacakları tasvirlerle, bu sanatı uygulayarak öğrenme şansı elde edecekler.
Atölye danışmanlığını UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) üyesi ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Hakan Arısoy (VAVSanat) yapıyor!

“KUKLASİNEMA” ATÖLYESİ

kuklasinema

“KuklaSinema”, çocukların kukla yapımı ve oynatımı hakkında bilgiler edinecekleri, hayal güçlerini açığa çıkartan, özgür ve yaratıcı bir atölye programı. Çocuklar, farklı materyal ve tekstil malzemeleri kullanarak yapacakları el kuklalarına ve kaşık kuklalara hayat vererek onları birer film karakterine dönüştürecekler.
Atölye danışmanlığını UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) üyesi ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Hakan Arısoy (VAVSanat) yapıyor!

Detaylı bilgi ve rezervasyon:
www.turvak.com