Türkiye’yi karanlığa gömen kesintinin nedeni belli oldu

Pazar, 15 Aralık 2013 11:15

Türkiye’de yaşanan elektrik ve gaz krizine karşı enerji yönetimi teyakkuza geçerken önceki gün olduğu gibi dün de elektrik kesintileri yaşandı. Önceki gün 9 ilde başlayan elektrik kesintileri dün İstanbul başta olmak üzere birçok büyük şehirde yaşandı.

İSTANBUL’UN ANADOLU YAKASI SİYAHA BÜRÜNDÜ

İstanbul’da gün içinde Şişli, Beyoğlu, Bahçelievler, Bağcılar, Sarıyer, Esenyurt, Bayrampaşa, Esenler, Kartal, Beykoz, Kadıköy ve Sancaktepe’de elektrik kesintileri yaşandı. Kadıköy yakasında da Bağdat Caddesi başta olmak üzere bazı semtlerde elektrikler 1 saate yakın kesildi. Benzer sıkıntı Ankara, Antalya ve Kayseri’de de yaşandı.

ELEKTRİĞİN YÜZDE 44′Ü DOĞALGAZLA ÇALIŞIYOR

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Türkiye’de elektriğin yüzde 44′ü doğalgazla çalışan santrallardan sağlanıyor. Kış ortasında gündeme gelen zorunlu elektrik kesintileri, dikkatlerin bir kez daha elektrik üretim kaynaklarına çevrilmesine yol açtı. Türkiye, elektriğin hemen yarıya yakın bölümünün ithal kaynak olan doğalgaza bağlamasının ağır faturasını ödüyor. Doğalgazdaki vahim tablo, son 11-12 yılda yapılan santral yatırımlarında net olarak görülüyor.

EPDK verilerine göre bu dönem linyite dayalı yalnızca 108 megavatlık yatırım yapıldı. Buna karşılık doğalgazda 10 bin megavat yeni santral devreye girdi. Türkiye, genelde kış mevsimlerinde hemen her yıl doğalgaz ve elektrikte arz yönlü krizlerle karşı karşıya kalıyor. Çünkü, elektriğin hemen yarıya yakın bölümü ithal bir kaynak olan doğalgazdan üretiliyor.

Tags