Türkiye’ye örnek gösterilen barış görüşmelerinde önemli adım

Perşembe, 7 Kasım 2013 16:18

1116-FARC-Peace_Talks_full_600Türkiye’deki çözüm sürecine benzetilen Kolombiya’daki barış görüşmelerinde önemli bir adım atıldı. Kolombiya hükümeti ile isyancı Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) arasındaki görüşmelerde barış anlaşmasına varılması halinde örgütün siyasi geleceğini sürdürmesinde anlaşıldı.

Küba’da devam eden görüşmelerde her iki tarafın garantiler, şartlar ve yeni siyasi partilerin kurulması konularında anlaştığı belirtiliyor. Ancak taraflar arasında hâlâ çözülmeyi bekleyen 4 gündem maddesi var. Bu konularda da anlaşılması halinde, yaklaşık 50 yıldır süren silahlı çatışmaların son bulması umuluyor.

Kasım ayından beri müzakerelerin sürdüğü Küba başkenti Havana’da açıklama yapan Kolombiya hükümeti temsilcisi Humberto de la Calle, “yeni bir demokratik açılım” olacağını söyledi ve ekledi: “Bir daha siyaset ve silahlar bir arada olmayacak.”

FARC lideri Ivan Marquez ise atılan adımın “çatışmayı sona erdirmek ve Kolombiya’da gerçek bir demokrasi sağlamak için önemli” olduğunu söyledi.

Barış görüşmelerinde; toprak reformu, siyasi katılım, silahsızlanma, uyuşturucu kaçakçılığı, kurbanların hakları ve barış anlaşmasının uygulanması ele alınıyor.

Hükümetin tahminine göre, FARC’ın 7800 silahlı üyesi ve 10 bin civarında sempatizanı bulunuyor. Çatışmalarda şimdiye kadar 220 bin civarında kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Yüz binlerce kişiyse yerlerinden olmuş durumda.