“Türkiye’ye bağlanabilir” denen Kırım’a Rus bayrağı dikildi

Perşembe, 27 Şubat 2014 10:37

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde parlamento ve başbakanlık binasını işgal eden silahlı grupların eylemi sürüyor. Parlamento binasının tepesine Rusya bayrağı çekilirken, binadan dışarıya ateş açıldığı bildirildi.

Grup adına açıklama yapan bazı şahıslar, eylemcilerin Kırım’ın geleceğini tayin edecek bir referandum yapılmasını istediklerini belirtiyor. Basın mensuplarının parlamentoya yöneldiği sırada ise bina içinden dışarıya ateş açıldı.

Rus Interfax ajansının haberine göre Kırım Tatar Meclisi Başkanı Rifat Çubarov olayı Facebook hesabından duyurdu. Çubarov, parlamento ve başbakanlık binalarının herhangi bir belgesi olmayan üniformalı şahıslar tarafından ele geçirildiğini ancak bu kişilerin henüz bir talepte bulunmadığını açıklandı.

DİPNOT: Ukrayna’da yaşanan olaylar sırasında Rus Pravda gazetesinde 29 Ocak tarihinde yayınlanan bir yazıda Ukrayna’nın bölünmesi halinde Kırım’ın statüsünün tartışma yaratacağı ve Türkiye’ye bağlanabileceği öne sürülmüştü. Yazının sahibi ünlü Rus yazar ve gazeteci Sergey Aprelev, “Kırım, Rusya tarafından ele geçirilebilir. Rusya’nın bu konuda önündeki en büyük engel Kiev yönetiminden çok Kırım’la tarihi bağlara sahip Türkiye” demişti.