“Türkiye’nin yaptığı ihanettir” Füze krizi günden güne büyüyor!

Perşembe, 17 Ekim 2013 14:06

n_55574_1Türkiye’nin füze alım ihalesini Çin’e vermesiyle Ankara-Washington hattında başlayan gerginlik günden güne artıyor. Son olarak Alman Spiegel Online sitesine açıklama yapan ve adı gizlenen ABD’li bir general ilişkilerin ne denli bozulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Çin’den füze almaması için yoğun baskı yaptıklarını belirten ABD’li general “bir NATO ortağının bu kadar önemli ve güvenlik açısından da gerekli bir donanımı Çin’den temin etmesi doğru olmaz” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili konuşan İngiliz askeri bir yetkili ise füze siparişinin Çin’e verilmesi halinde ‘bir daha kapanması mümkün olmayacak güvenlik açığının oluşacağını savundu ve “Türkiye’nin yaptığı ihanettir” dedi.

Türkiye ile ABD arasında başlayan ve dönem dönem gerilen ilişkiler en ciddi sınavlarından biri ile karşı karşıya kaldı. Bu krizde Türkiye’nin NATO müttefiki olmasına rağmen farklı bir tercih yöneliminde olması sadece iki ülke arasındaki değil tüm NATO müttefikleri arasında Türkiye’ye karşı bir tepkiye neden oldu. İngiliz askeri yetkilinin ‘güvenlik’ açığından kastının aslında ‘güven’ olduğu ise ”Türkiye’nin yaptığı ihanettir” açıklamasından dolayı açık bir şekilde görüldü.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Uluslararası haber ajansı Reuters da konuyu Çin açısından ele aldı. Reuters, Çin’in Türkiye hamlesi ile Washington’ı öfkelendirmesinin sürpriz olmadığını dile getirirken; Ortadoğu’da artan Çin faaliyetlerine dikkat çekti. Ortadoğu’da ve Afrika’da ekonomik açıdan nüfuzunu sürekli artıran Çin’in askeri açıdan da kendini göstermeye başlamasının bir meydan okuma olduğu yorumunda bulunuldu.