Türkiye’nin mimarlıkta dijital hafızası Arkiv yenilendi

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 14:24

www.arkiv.com.tr web adresi üzerinden Türkiye’nin mimarlık hafızasını kayıt altına alan Arkiv 10. yılında yenilendi.

2003 yılında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Kalebodur’un desteği ile açılan Türkiye’nin ilk dijital mimarlık arşivi Arkiv, mimarlık dünyası için büyük önem taşıyor.

Arkiv her geçen yıl biraz daha tanınırlılığını arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde de Google’in sahip olduğu Field Trip uygulaması içinde yerini aldı.

ARKIV x Field Trip ortaklığındaki kentler parmağınızın ucunuzda olacak. 

Google Kampüsü’ndeki NianticLabs tarafından geliştirilen, bulunduğunuz konumu algılayıp size özel kültür ve eğlence tavsiyeleri sunan mobil cihaz uygulaması Field Trip’in sınırlı sayıdaki seçkin mimari ortaklarından biri artık Arkiv oldu! Google Glass gibi giyilebilir teknolojiler için de uyumlu geliştirilen, gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacağı öngörülen Field Trip uygulaması ile artık size en yakın Arkiv yapısı hakkında bilgi almak ve nasıl gideceğinizi öğrenmek mümkün. Örneğin İstanbul’dasınız ve mimari bir tur düzenlemek istiyorsunuz, Arkiv size bu turu Field Trip aracılığı ile en iyi şekilde yapmanızı sağlıyor.

Türkiye’nin mimarlık arşivi Arkiv, artık iki elinizin arasında!

Arkiv iPad uygulaması buyay itibari ile App Store’daki yerini aldı! Ücretsiz indirilebilen ve şimdilik sadece iPad ile kullanılabilen bu uygulama ile, Arkiv’in sürekli güncellenen veritabanı artık tablet cihazlarınızda.

Dilediğiniz her yerde Arkiv’in tüm ayrıntılı süzme özellikleri ve kaliteli proje görselleri ile, Türkiye’deki çağdaş mimari eserler arasında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Arkiv iPad uygulaması bulunduğunuz konumu algılayıp sizi veritabanında yer alan dilediğiniz yapıya götürecek olan Google Maps ile birlikte çalışabiliyor. Böylece çevrenizdeki tüm binaların da özelliklerini, proje detaylarını ve mimarlarını öğrenebilirsiniz.

Arkiv’in Yeni Yüzü

Konu internet olunca yenilenmek de artık en önemli kavram oluyor. Daha bir yıl kadar önce yenilenen Arkiv, yepyeni yüzü ile çok daha Pratik ve paylaşımcı.

Arkiv ve Projeleri:

Cumhuriyet Dönemi’nden günümüze Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemeyi kendine görev edinmiş Arkiv, sponsoru olan Kalebodur ile işbirliği sayesinde gelişimini Arkiv Seçkileri, Sergiler, Arkiv Buluşmaları, Arkiv Kitap Günü gibi projeleri ile sağlamlaştırdı… Arkiv Seçkileri seçkin bir jüri aracılığı ile yılın yapılarını seçerek, bu yapıları bir sergi ile mimarlık ve gayrimenkul sektörü ile buluşturuyor. Arkiv Buluşmaları ise mimari görsel hafızayı gelecek nesillere aktarabilmek adına her ay, seçilmiş bir projeyi mimarı ve davetli mimarlar aracılığı ile gezilmesini, projenin tartışmaya açılıp video kaydının alınmasını sağlamaktadır. Böylece yapı ve mimarı gelecek nesiller  ve projeyi görme imkanı bulmayanlar için internet ortamında video olarak arşivleniyor. Arkiv Kitap Günü ise Arkiv’in twitter hesabı üzerinden her perşembe mimarlık ile ilgili bir soru sorarak doğru yanıtı verenlere kitap hediye edilen bir proje. Bu projede hediye dağıtılan kitaplar sayesinde twitterda fan’lar oluştu… Pahallı sayılabilecek mimarlık kitaplarına ilgiliyseniz #arkivkitapgunu hashtag’inden takipte kalın…