Türkiye’nin ilk ve tek yeşil okulu!

Salı, 12 Şubat 2013 14:05

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot Tablet yazarı Ece Eliboloğlu Türkiye’nin ilk ve tek yeşil binasını sizlere tanıttı.

Bu bina enerjiden suya, atıktan çevre yönetimine kadar her yönü ile çevreci bir bina.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Mimar Metin Kılıç ve Dürrin Süer tarafından tasarlandı. Ford Otosan ile OİB’in ‘Arka Pencere’ sosyal sorumluluk projesi kampanyasının desteğiyle İngiltere’deki, Bina Araştırma Kurumu tarafından binaya ‘Yeşil Bina’ sertifikası verildi.

Peki nedir bu Yeşil Bina?

Çevreye kötü etkisi en aza indirilmiş, binada ekolojik mimari yaklaşım, enerji verimliliği, bina kullanıcılarının yaşam konforu gibi konularda çözümler ortaya koyan binalar günümüzde YEŞİL BİNA olarak adlandırılıyor. Ve bu özellikleri taşıyan binalara birçok kriter gözönünde tutularak Yeşil Bina sertifikası veriliyor.

Tabi ki bu sertifikayı almak öyle sanıldığı kadar kolay değil. Örneğin OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, sonrasında birçok başka projeye örnek olacak çalışmalar yapıldı. Okulun çatısına 35 KW’lık güneş enerji sistemi kuruldu, tuvaletlere gereksiz elektrik enerjisi ve su kullanımını engelleyecek sensör ve selonoidli vanalar takıldı. Böylelikle elektrik ve su tüketiminde ortalama 1/3 oranında tasarruf sağlanmış oldu.

“TBMM Üstün Hizmet” ödülünün de sahibi olan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde bilişim, elektrik, elektronik, endüstriyel otomasyon, makine ve motorlu araç teknolojileri eğitimleri veriliyor.

Kalebodur’un Kalesinterflex ürünlerinin tercih edildiği okul binasını, projenin mimarlarından Dürrin Süer Dipnot Tablet okuyucuları için anlattı.

• Keşke birçok proje bu şekilde tasarlansa dedirten bir binanın mimarlarısınız. Ayrıca proje birçok ödülün de sahibi oldu. Bu yapıyı diğer yapılardan ayıran en önemli özellikleri neler?

Evet, OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi binası çeşitli ödüller aldı. Öncelikle proje davetli bir yarışma ile elde edildi. Projeler çeşitli mimarlık okullarındaki öğretim üyelerinden ve mimarlar odası temsilcisinden oluşan profesyonel bir jüri tarafından değerlendirildi. Bu aslında çağrılı yarışmalarda sık karşılaşılan bir durum değil. Genellikle kurum yetkilileri ve uzman bir danışman tarafından değerlendiriliyor projeler. Türkiye’de yalnızca otomotiv alanında eğitim veren tek lise binası olan ve bir sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirilerek Milli Eğitim’e hediye edilen yapıyı, işvereni UİB Otomotiv İhracatçıları Birliği’nin çağdaş tavrının bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca yapı 16 ay gibi çok kısa bir süre içinde ve projesine müdahalede bulunulmadan uygulandı. Yarışma projelerinin akıbeti açısından bu da az rastlanır bir durum. Bu tavırlarından dolayı kuruma, TBMM tarafından 2010 yılında Üstün Hizmet ödülü, 2011 yılında da ARKİTERA İşveren ödülü verildi. Yeşil bina sertifikalı ilk kamu binası olma özelliği taşıyan yapı, 13. Ulusal Mimarlık Ödülleri – 2012 de Yapı Dalında ödül alan binalardan da biri.

Binanın topografya ve yeşil doku ile kurduğu ilişki biçimi, oldukça yoğun olan yapı programının parçalanışı ve dengeli dağılımı ile ağır bir kitle etkisi yaratmadan yalın bir kitle olarak arazide konumlanması, çok amaçlı kullanımlara olanak sağlayan zengin bir iç yaşantıyı sunma potansiyelinin değerlendirmelerde önemli bulunan özellikleri olduğu söylenebilir sanırım.

• Bir okulda olması gereken ancak birçok yapıda bulunmayan sadece sizin projenizde bulunan özellikleri neler?

Sadece OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi binasında bulunan özellikler demek yerine, binanın bir eğitim kurumu olarak bireysel beceri, yaratıcılık ve diyalogu geliştiren, sosyalleşmeyi motive eden çağdaş eğitim yaklaşımlarının ortamı olarak kurgulanması, öğrencilerin etkileşimini destekleyecek boşluklu, zengin bir iç ortamın yaratılmasını binanın özellikleri olarak değerlendirebiliriz.

• Projeyi hazırlanırken yurtdışında ve yurtiçinde ziyaret ettiğinizde ilham aldığınız yapılar oldu mu?

Biz mimarlık ortamını, günceli takip etmeye çalışıyoruz. Teknolojik gelişmeler, yeni malzemeler, tasarım yaklaşımları, ifade biçimleri, kendimizi sürekli yenilemeye çalışıyoruz. Takip ettiğimiz işleri görmek istiyor ve bu amaçla da sık geziler yapıyoruz. Bir projeye başlarken veya tasarlama sürecinde pek çok durumdan etkileniyor tasarımcı. Bizim için de yere ait veriler çok değerli, fiziksel ortam – topografik durum, bitki örtüsü, manzara vb., tarihi veya geleneksel doku, mevcut yaşantı. Ayrıca tasarlanacak yapının işlevi, program, tüm bunları anlamaya, kavramaya çalışıyoruz. Konu ile ilgili pek çok örneği inceliyor veya görüyor, deneyimliyoruz.

OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi projesinde de benzer bir süreç yaşandı. Öncelikle yere gittik. Oradaki mevcut zeytinliğin varlığını önemsedik. Binayı konumlandırır ve biçimlendirirken topografik durum ile yeşilin varlığı önemli bir ölçüt oldu bizim için. Programı eğiticilerle konuştuk, tartıştık, yorumladık. Pek çok eğitim yapısını kaynaklardan inceledik. Meslek liselerini, otomotiv firmalarının eğitim mekanlarını gezdik. Tüm bunlar sorunu anlamanıza yardımcı oluyor kavramanızı sağlıyor. Tasarımcı bilgiyi kendi duruşu, tavrı ile yorumladığı zaman özgün bir çözüme gidiliyor diye düşünüyorum.

• Proje Breeam – Yeşil Bina sertifasının da sahibi oldu. Nedir bu sertifaka, önemi nedir?

BREEAM (Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu) binaların belirli ölçütler üzerinden çevresel performanslarını belirlemek amacıyla hazırlanmış olan bir metottur. Projelendirilme aşamasında veya mevcut binalar için yapılan değerlendirmelerde kullanılmaktadır. Bu değerlendirme metodu tasarımcıların çevre duyarlılığını arttırmayı böylelikle binaların çevreye olan uzun vadeli etkilerini, azalan su ve fosil yakıtlar gibi kaynakların kullanımını azaltmayı amaçlamaktadır. BREEAM sertifikası için başvuruyu OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kurumsal olarak yaptı. Ford Otosan ile OİB’in Arka Pencere Sosyal sorumluluk projesi kampanyasının desteğiyle başlatılan süreçte, bina enerji ve su tüketimi, malzeme seçimlerinde bakım giderleri ve yangın güvenliği, arazi kullanımı ve eko sisteme yaklaşım, atık, ulaşım gibi ölçütler üzerinden değerlendirildi.

Ece Eliboloğlu

Fotoğraflar: Cemal Emden

Dipnot Tablet App Store ve Android Market’te. Hem de bedava…