Türkiye’nin ilk tablet araştırması

Cuma, 7 Eylül 2012 16:16

-%41’imizin cebinde akıllı telefon var!

- İnternet kullanıcılarının %20’sinin tablet bilgisayarı var.

-Tablet kullanıcılarının %33’ü tabletlerini yanından ayırmıyor.

-Erkeklerin tabletindeki uygulama sayısı kadınlarınkinden kat be kat fazla

-Kullanıcıların dörtte biri Dipnot’u okuyor ve %65’i Dipnot’u çok beğeniyor

Bu veriler dipnot tabletin yaptırdığı ‘Türkiye’nin ilk tablet araştırmasının’ sonuçlarından bazıları.   

Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight Dipnot Tablet’e özel bir araştırma yaptı. Bu araştırma ‘tablet bilgisayar kullanımındaki eğilimleri’ ortaya koyuyor. Yani siz ey elinde tablet tutan dipnot okuyucusu, ‘kimsiniz, nelerden hoşlanıyorsunuz, tableti en çok ne için, hangi amaçla ve nerelerde kullanıyorsunuz?’ İşte Türkiye’de ilk kez yapılan bu araştırma tablet okuyucusunun profilini çiziyor.

Araştırma 74 ilden 18 yaş üstü 753 internet kullanıcısı üzerinde yapıldı. Görüşmeler online araştırma tekniği ile gerçekleştirildi.

Aziz Nesin % 60’ımız gerizekalı demişti,

Ama % 41’imizin cebi akıllı!!

Araştırma sonuçları ortaya koyuyor ki artık büyük bir çoğunluğumuz yani rakam olarak söylersek %41’imiz internete bağlanabileceğimiz ve farklı uygulamaları yükleyebileceğimiz akıllı telefonları tercih ediyoruz. Çünkü bu telefonları adeta küçük birer bilgisayar olarak kullanabiliyoruz. Küçük bilgisayar olarak nitelendirebileceğimiz tablet bilgisayarları kullananlar ise araştırmaya katılanların internet kullanıcılarının % 20’si. Düşünebiliyor musunuz, daha bir yıl önce dergimizi tanıtmak için gittiğimiz reklamcıların, iş adamlarının, bilgisayar uzmanlarının elinde bile tablet yokken, bugün bu sayı hayli artmış durumda. Üstelik araştırmaya katılanların % 41’i önümüzdeki bir yıl içinde tablet satın almayı düşündüklerini de belirtiyorlar.

Tablet Bilgisayar Alışkanlıkları…

 Peki tablet bilgisayarlarımızı ne amaçla kullanıyoruz. Rakamlara bakarsanız erkek tablet kullanıcıları kadınlara göre daha entelektüel görünüyor.  Tablette dergi, gazete okumayı seviyor. Ama kadınlar da tablette araştırma yapmayı seviyor ve daha çok sosyalleşmek için kullanıyor.

 Tabletimizde sosyalleşiyoruz, filmimizi tablette izliyoruz, gazetemizi tablette okuyoruz. Yani rakamlara bakarsanız tabletimiz sanki en yakın arkadaşımız, neredeyse onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Ama bunlar ilk rakamlar. Ama detayları incelediğinizde işin tam da öyle olmadığını görebiliyorsunuz.

Peki siz tablet kullanıcısı, bilgisayarınızda kaç uygulama var hatırlıyor musunuz? Biz bunu deneklerimize sorduk ve erkeklerin kadınlardan daha fazla uygulama kullandıkları gördük. Erkeklerin %44’ü 41 ve üzeri sayıda uygulama kullanmayı tercih ederken, kadınların %65’i 5–10 arasında uygulama kullanıyor.

Fakaaaat siz ey tablet kullanıcısı. Para harcamayı pek sevmiyorsunuz. Yani aslında paranızı dışarıda harcıyorsunuz da sıra tablete gelince biraz cimri davranıyorsunuz. ‘Yok ben çok para harcıyorum uygulamalara ‘ falan hiç demeyin. Biz rakamların yalancısıyız:

 

Bu satırları okuyorsanız zaten bir dipnot okuyucususunuz demektir. Ama başka kimler okuyor, ne düşünüyorlar merak ediyor musunuz? Biz doğal olarak merak ettik ve sorduk. Ve karşımıza hiç de fena olmayan rakamlar çıktı. Övünmek gibi olmasın ama kısa zamanda baya yol kat etmişiz. Hepinize teşekkürler!!!!

Son olarak ne tür kitap okuduğunuzu merak ettik. Önce araştırmanın yapıldığı guruba tablet bilgisayarları için elektronik kitap satın alıp almadıklarını sorduk. %59’u e-kitap satın aldıklarını; %41’i ise satın almadıklarını belirtti. Sonra da okuduğunuz kitapların türünü sorduk. İşte cevapları:

Bütün katılımcılara, siz dipnot okuyucularına ve araştırmayı yapan Dorinsight’a teşekkür ederiz.