Türkiye’nin ilk Hip Hop Kültürü radyosu Flow Radyo yayın hayatına başladı

Pazartesi, 30 Ocak 2017 16:28

HAZIRLAYAN:Hilal Akkuzu
BASIN BÜLTENİNDEN;

Türkiye’nin İlk Hip Hop Kültürü Radyosu Flow Radyo Lansman Partisiyle Yayına Başladı.İstanbul, 20.01.2017 Hip Hop Kültürü’nü Türkiye’ye tanıtmak, kültürün elementlerininsürdürülebilirliğini sağlamak ve dinleyicilerine kaliteli müzik ve içerik sunmak için yola çıkan FlowRadyo, eşsiz Hip Hop, Jazz, Blues, Funk, Soul, R&B listeleri ve renkli programcılarla radyodinleyicilerini yepyeni bir deneyimle buluşturuyor. Türkiye’nin ilk Hip Hop kültürü radyosu olan
Flow Radyo, 19 Ocak 2017’de Kolektif House Levent’te gerçekleştirdiği lansman partisiyle yayın
hayatına başladı.
www.flowradyo.com sitesinden yayınlarını sürdüren Flow Radyo’nun lansman partisi açılışını Future
Memories Network Yayıncılık Ltd. Şti. (FMNY) kurucusu Mehmet Emced Hammaş konuşmasıyla
açtıktan sonra, başarılı Jazz vokal Selen Beytekin ve orkestrası lansmana özel bir performansla 5
Grammy ödüllü müzisyen-prodüktör Malik Yusef eşliğinde keyifli bir performans sergiledi. Flow
Radyo programcıları Günseli Naz Ferel, Nilce Bıçakcıoğlu ve Yağız Kahraman’ın seçtiği parçalarla
katılımcılar eğlenirken, yapılan hediye çekilişiyle de şanslı katılımcılara çeşitli ödüller verildi.
FMNY’nin Flow Radyo ile beraber yürüttüğü projelerinden 20 Mayıs 2017’de Küçükçiftlik Park’ta
gerçekleşecek olan FreeFlowFest de lansman sırasında tanıtıldı.

Geçtiğimiz günlerde biz de Dipnot.Tv ekibi olarak Flow Radyo’nun lansmanına katıldık.Oldukça keyifli geçen açılış partisinde radyonun programcılarından Nilce Bıçakçıoğlu ile de keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.Bıçakçıoğlu Flow radyonun kuruluş hikayesine ve içeriğine ilişkin sorularımızı tüm içtenliğiyle yanıtladı.

flow radyo

Nasıl başladı Flow Radyo’nun hikayesi? Kaç kişilik bir ekiple ne kadar sürede tamamladınız süreci?
Flow Radyo bir Future Memories Network Yayıncılık kuruluşu. Daha doğrusu FMNY’nin dört bileşeninin radyo ayağı Flow Radyo. Hem kaliteli ve Türkiye radyolarında yer verilmeyen müzik sunabilmek hem de FMNY’nin ilerleyen dönemlerde hayata geçireceği diğer bileşenlere bir taban oluşturması için kurucular Mehmet Emced Hammaş ve Malik Yusef’in ortaklaşa çıkardıkları bir fikir.
Fikir ortaya atılalı birkaç yıl oldu aslında. Ama esas altyapı çalışmaları 2015 yılı sonlarına doğru başladı. 2016 başında çekirdek bir ekip kuruldu ve yaz sonunda toplam 4 kişilik bir ekip kurulmuş oldu. Sürece dinleyici kitlesi araştırmaları, donanım toparlama, yayın içeriğini belirleme gibi şeyler dâhil oldu zamanla. Yaklaşık 1 yılda her şey yavaş yavaş oturdu ve 19 Ocak 2017’de de yayınlar bir lansman partisiyle birlikte başlamış oldu.

Malik Yusef’le işbirliği süreci nasıl gerçekleşti?

Kurucumuz Mehmet Emced Hammaş ile Malik Yusef 2005 yılından beri farklı projelerde birlikte yer almışlardı zaten. Flow Radyo’nun kuruluş felsefesiyle Malik Yusef’in müzisyen ve yapımcı kimliği dışındaki projelerinin felsefesi paralel olduğu için de bu radyo fikrini en başından beri en çok destekleyenlerden birisi oldu Malik Yusef. Kurumsal kimliği de içeriği de oluştururken sık sık fikir aldık kendisinden. Lansman partimizde Selen Beytekin ve orkestrasına eşlik etmek ve açılışta da yanımızda olmak için birkaç günlüğüne İstanbul’a geldi. İlerleyen aşamalarda da Malik Yusef’le iletişimimiz devam ediyor olacak

Flow Radyo Türkiye’nin ilk Hip Hop Kültürü radyosu. Nasıl yayınlar karşılayacak bizi?

Flow Radyo bir internet radyosu ve www.flowradyo.com sitesinden yayın yapıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk Hip Hop Kültürü radyosu olma özelliğine de sahip. Bu noktada Hip Hop Kültürü’nü biraz açmak lazım. Hip Hop Kültürü derken kastedilen bir müzik ve eğlence türünün çok ötesinde, 1970’lerde Amerika’da doğan, kendi elementleri, felsefesi ve belli bir duruşu olan bir kültür ve yaşam tarzı. Doğmasında Blues, Soul, Jazz ve Funk müziğinin büyük etkisi olan Hip Hop kültürünün 4 elementi ise Rap müziği, Graffiti sanatı, Break dans ve Dj’lik. Flow Radyo olarak amacımız, ekolojiden insan haklarına, sosyal sorumluluk projelerinden aktivizme tüm dünyada azınlıkta kalanların, mücadelenin ve dayanışmanın çoğalan sesine katılmak, ve bu sırada sizlerle ilham verici ve kalburüstü̈ müzikler paylaşmak. Programlar ise alışkın olmadığınız tarzda bir haber kuşağından, dünyanın farklı bölgelerindeki hak mücadelelerine; Hip Hop efsanelerinin hayat hikâyelerinden, Jazz ve Blues’un en güçlü kadın vokalleriyle ilgili bilinmeyenlere kadar birçok farklı konuda bilgi edinilebilecek programlar olacak ve Şubat ayında başlayacak. Müzik ağırlıklı yayınlar duyacağınız Flow Radyo’nun arşivi ise hiçbir yerde dinleyemeyeceğiniz Hip Hop, Soul, Jazz, Blues, Funk gibi türlerin ağırlıkta olduğu bir arşiv olarak oluşturuldu.

Neden FMNY’nin ilk projesini radyo olarak seçtiniz?

Radyo Türkiye için önemli bir iletişim aracı. Eskimiyor ve yakın tarihe bakarsak radyonun değeri diğer araçlara göre biraz daha derin anlamlar taşıyor. Öte yandan öyle bir zamandayız ki birkaç kanal dışında her frekans bize hemen hemen aynı şeyleri aynı seslerle sunuyor. Flow Radyo’nun bu anlamda da radyo dinleyicilerine yeni bir soluk katacağına inanıyoruz. Bahsettiğim müzik türlerinin de Türkiye’de biraz daha geniş bir kitle tarafından bilinmesi için de en güzel araç radyodur zaten.

Radyoculuğun en zor yanı ne sizce? Kuruluş aşamasında yerine getirdiğiniz tüm prosedürleri göz önüne alarak sizi en çok ne zorladı?

Ekibimizde üç radyo programcısı var. Üçümüzün de geldiği yer üniversite radyosu. Belki geçiş aşaması biraz sürprizli olmuştur ama zorluk olarak değerlendirmiyorum onu. Hepimiz radyoculuğu çok keyif alarak yapıyoruz ve Flow Radyo öncesinde de bizim kafamızdakilere uyan radyolar arayışındaydık hep. Böyle bir projenin içinde olmak zaten oldukça heyecan verici, zorlukları da heyecanımız kapatıyor. Herhangi bir yeni medya kuruluşu ne tür zorluklar yaşarsa biz de onları yaşadık aslında. Sürekli bir şeyler üretiyor haldeyiz, bazen ufacık noktaları toparlamaya çalışırken çok yoğunlaşıyoruz, bazen de çok önemli konuları bir anda çözüveriyoruz. Daha ilk haftamızda aldığımız yapıcı eleştiriler ve güzel yorumlar da heyecanımızı katladı.

Son olarak; dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Dinleyicilerimizle beraber gelişip büyüyeceğiz. Bizim heyecanımıza ortak olmak için sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirler. Görüş ve önerilerini her zaman dile getirebilirler. Onları da yayınlara dahil edeceğimiz günler yaklaşıyor. Beraber çok güzel paylaşımlarda bulunup, bol bol eğleneceğiz.

Tags