Türkiye’nin İlk 3D Animasyon Filminin Perde Arkası

Çarşamba, 5 Kasım 2014 16:32

Türkiye yapımı ilk 3D animasyon filmi olan Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu 7 Kasım’da vizyona giriyor. Animasyon film denildiğinde yabancı yapımlara alışkın olan seyirciler için güzel bir sürpriz olacak bu film için 500 kişilik bir ekip dört yıl boyunca gece gündüz çalıştı. Seslendirmesinde Haluk Bilginer, Ahmet Kural, Murat Cemcir, Nurseli İdiz, Engin Alkan ve Sevinç Erbulak gibi isimler yer alıyor. Filmin hedeflerinden biri de çocuklara içinde büyüdükleri kültüre ait karakterleri de izletebilmek. Filmin yapımını üstlenen Anibera animasyon şirketinin kurucuları Alper Afşin Özdemir ve Hakan Baş ile Dipnot Tablet için konuştuk.

Röportaj: Ayşe Irmak Şen

Evliya Çelebi’nin maceralarını anlatan bir animasyon filmi çekmek nereden aklınıza geldi?

Alper Afşin Özdemir: UNESCO 2011 yılını “Evliya Çelebi Yılı” ilan etti. Avrupa Konseyi, kapsamlı bir değerlendirme sonucunda 2010 yılında ‘İnsanlık Tarihinde Kültürler Arasında Köprü Kuran’ 101 kişilik bir liste belirledi. Sonunda en önemli bulduğu 20 kişiyi final listeye taşıdı. Leonardo Da Vinci’den Rahibe Teresa’ya Albert Schweitzer’den İbn Rüşt’e, Gandhi’den Fulbreigt’a ve Konfüçyüs’e dek kimler yok ki listede…

Hakan Baş: Ve listenin 1. sırasında dünyanın en büyük seyyahı Evliya Çelebi yer alıyordu. Bu film vasıtasıyla, dünyaca ünlü böylesi bir değerimizi bugünün İstanbul’unda herkese anlatmak istedik.

Filmin konusundan bahsedebilir misiniz?

Alper Afşin Özdemir: Ölümsüzlük Suyu’nun, Ab-ı Hayat’ın peşinde olan baş kahramanımız Evliya Çelebi 17. Yüzyılda Nil Nehri kıyısında aradığını bulur, ancak kötü kraliçe, Evliya Çelebi’nin bu mutluluğu uzun uzadıya yaşamasına izin vermez ve Evliya Çelebi uzun bir uykuda bulur kendini. Uyandığında ise kendisini iki kıtanın kesiştiği İstanbul’da bulur. 21. Yüzyıla uyanan Evliya Çelebi’ye, ölümsüzlük suyunu 400 yıl önce onunla beraber içen dostu ve en yakını kazcağızı yol arkadaşı olur. Günümüz İstanbul’unda uyanan Çelebi’ye hikayede akıllı ve zeki olan on yaşındaki sevimli Can arkadaşlık eder. 17. Yüzyılda ölümsüzlük suyu üzerine döküldüğü için 400 yıllık bir ömür kazanan ve ömrünü ölümsüzlük suyunun geri kalan kısmını bulmaya adayıp Evliya Çelebi’nin peşine düşen kötü kraliçe, Evliya Çelebi’ye İstanbul’da da rahat vermez. Amacı ölümsüzlük suyu ile beraber sonsuz gücün sahibi olmaktır.

Evliya_Celebi_Logo_Ölümsüzlük_SuyuFilmin hedeflediği izleyici kitlesi nedir? 

Hakan Baş: Evliya Çelebi’nin 17. yüzyıldan günümüze uzanan hikayesinin her yaştan izleyicinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Öncelikli hedef kitlemiz evet çocuklar olabilir ancak filmin hedef kitlesini sadece çocuklarla sınırlamayı doğru bulmadık.

Alper Afşin Özdemir: Özellikle filmde Galata Kulesi, Sultanahmet, Eminönü, Karaköy, İstanbul Boğazı ve Ortaköy Camii’nin yer aldığı sahneler izleyicileri büyüleyecek. Tarihi yarımadanın birebir modellendiği filmin, sinemaseverlerin hafızalarında uzun süre yer edeceğini düşünüyoruz. Kısaca 7’den 70’e herkes hedef kitlemiz diyebiliriz. 

Bu zamana kadar Türkiye’de neden bir 3D animasyon filmi çekilmedi?

Alper Afşin Özdemir: Aslında Türk izleyicisinde animasyona hep bir ilgi var. Bunu 1940’lardan başlayan süreçte görüyoruz. O dönem Disney’in etkisi ile sinemalarda gösterim öncesi özel animasyonlar yapılmaya başlanıyor. Ancak daha sonra ülkenin içinden geçtiği gerek ekonomik gerek sosyal süreçler sadece animasyon değil genel olarak sanat alanında bir duraklamaya sebep oluyor. Bugüne kadar Keloğlan’dan Dede Korkut’a birçok Anadolu efsanesi animasyona aktarıldı ancak sadece bütçe kısıtı değil insan kaynağı konusu da çok önemli. Bu alanda uzmanlaşmak, yatırımcılara bu alana yönelmelerini sağlayacak potansiyel insan kaynağı ancak oluşmaya başlıyor. Biz Evliya Çelebi’de işinin uzmanlarını ve bu projeye gönül veren sponsorları da biraraya getirme başarısını yakaladık. Umarım bizden sonraki kuşaklar da bunun devamını getirecektir.

Hakan Baş: Canlandırma anlamına gelen, hem canlılara hem de objelere hayat veren animasyon çok niş ve Türkiye’de çok hızlı gelişeceğine inandığımız bir sektör. Bu anlamda böylesi bir sektöre girip, bu sektörün gelişmesinde katma değerli ürünler üretmek mottosuyla Anibera’yı hayata geçirdik. “Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu” bu anlamda gözbebeğimiz diyebilirim. Bu zamana kadar Türkiye’de neden bir 3D animasyon filmi çekilmedi kısmına çok da fazla takılmamak gerekiyor, bir yerden başlamak ve projeyi hayata geçirmek önemli. Bizim için uygun şartlar ve zaman beklendi diyebiliriz. Doğru zamanda doğru ve bize yakışan bir projeye imza attığımızı düşünüyorum.

Söyleşinin devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play