Türkiye’nin en çok izlenen Youtuber’ı Enes Batur Dipnot.Tv’nin sorularını yanıtladı

Pazartesi, 30 Ocak 2017 17:30

HAZIRLAYAN:Hilal Akkuzu

Türkiye’nin en ünlü YouTube yayıncılarından biri olan Enes Batur Sungurtekin 2012 yılının Kasım ayında paylaşmaya başladığı oyun videolarıyla adım adım kendi kitlesini yarattı.Ulaştığı 1.090.067.674 görüntüleme sayısıyla en çok izlenen Türk Youtuber.Doğrusu bu kadar sevilen ve izlenen birinin sırrı ne olabilir diye merak ettik ve Enes Batur ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

3 milyonun üzerinde takipçiniz var. İnsanlar neden bu kadar seviyor ve takip ediyor sizi, siz bunu neyle ilişkilendiriyorsunuz?

Küçüklüğümden beri insanlara karşı sıcakkanlı sevgi dolu olmuşumdur , beni seven insanı ben daha çok severim ve değerini bilirim. 3 milyon kişinin beni sevmesi bende sevgi patlaması yaratıyor ve videolarımdaki enerjimi neşemi de burdan aldığımı söyleyebilirim.

Çok yoğun bir kitleye sahipsiniz. Dolayısıyla sadece reklam verenler için değil, yapımcılar için de kitlenizin yakalanması çok önemli. Televizyon ya da sinema için gelen teklifler var mı? Varsa bunları ne şekilde değerlendiriyorsunuz?

Evet televizyon ve sinema için gelen teklifler oluyor fakat odak noktam şimdilik YouTube, ilerleyen zamanlarda ne olur bilemem.

Takipçi sayınıza bakıldığında Youtube bir iş olmuş olmalı sizin için. Bildiğimiz kadarıyla ofis açan, yanında çalışanları olan bazı youtuberlar var. Siz de böyle bir ekiple mi çalışıyorsunuz?Videolarınızın kurgusunu, montajını yapan, sizinle çalışan bir ekip var mı?Yoksa, işi bu noktaya taşımak gibi planlarınız var mı?

Video üretme, fikir bulma konularında her zaman tek oldum , evet bu çok zorlayıcı fakat en mantıklısı da bu bence. Çünkü benim istediğimi başkası benden iyi bilemez. Gelecekte bir ekiple çalışabilirim , bana uyan bir ekip kurabilirsem.

Video çekmek dışında, Enes Batur’u ne mutlu eder? Saplantılı bir hobiniz var mı mesela?

Video çekmek dışında tabi ki oyun oynamak beni çok mutlu ediyor. Bunun dışındaki hobilerim ; basketbol , zeka oyunları(satranç dama..) voleybol , tırmanış… Şuanda aklıma gelenler bunlar fakat en çok oyun tabi ki.

Bölümünüz Bilgisayar Mühendisliği.Peki mühendislik üzerine kurgulanmış bir gelecek hayaliniz mi var yoksa kariyer planlamalarınız tamamen Youtube üzerine mi?

Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum fakat şu an değil gibi düşünüyorum. Youtube şuandaki kariyer hedefim ama bir gün bilgisayar mühendisi de kesinlikle olacağım.

Her gün birçok mesaj ve yorum alıyorsunuzdur. Size gelen mesajların ya da yorumların içinde en çok ilginizi çeken ya da sizi en çok güldüren yorum ya da mesaj hangisi?

Buna söylemek biraz zor çünkü anlık güldüğüm mutlu olduğum için karar veremiyorum.

Yakın dostluk kurduğunuz Youtuberlar var mı? Tanıdığınız Youtuberların içinde en iyi anlaştığınız,en sevdiğiniz isim ya da isimler kimler?
Youtuber arkadaşlarım var tabi ki , en yakın olduğum kişi Baturay çünkü neredeyse 5 senedir arkadaşız.

Youtube’da kanal açanların sayısı her geçen gün artıyor. Sizce bu kadar kanal arasından sıyrılmanın yolu ne olabilir? Yeni kanal açanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Youtube da başarılı olmak çok zor ve aynı zamanda çok kolay , bu ne demek ; binlerce video yüklersiniz ve çok az izlenirsiniz fakat tek bir fikriniz patlar ve milyonlar izlenirsiniz. Youtubeda başarılı olmak akıl işidir diyebilirim. Yaratıcı ve viral olacak şeyleri iyi kestirmelisiniz.

Youtube karlı bir iş mi?Hangi aşamadan sonra para kazanmaya başladınız?

Youtube Türkiye için çok karlı bir iş değil , sadece en popüler kanallar iyi bir ücret kazanıyor. Yani işi gücü bırakıp Youtube’a başlayıp zengin olma hayalleri kurmak iflas ile sonuçlanabilir. Ben 3 sene çalıştıktan sonra güzel bir ücret kazanmaya başladım.