Türkiye’nin Bilim Kahramanları yarışıyor!

Çarşamba, 24 Nisan 2013 09:00

Dipnot/Özel – Bir salon dolusu çocuk. Hepsinin gözleri ışıl ışıl. Farklı şehirlerden, farklı ailelerden, farklı okullardan gelmiş bu çocukların tek ortak noktası hepsinin birer bilim kahramanı olması.

Bu çocukları bir araya getiren gönüllü ise Hakan Habip. Robert Koleji mezunu, uzun yıllar ABD’de yaşamış, şu anda bankacılık yapan Hakan Habip, 9 senedir Bilim Kahramanları Turnuvasını düzenliyor. Tamamı gönüllü bir ekipten oluşan Bilim Kahramanları Derneği, hiçbir kuruluştan yardım almadan her sene bu turnuvayı düzenleniyor.

Bilim Kahramanları Turnuvası, dünyada FIRST® LEGO® Ligi ismiyle 1998′den beri yapılan bir etkinlik. Geçen yıl 60 ülkeden 200.000 çocuk bu etkinliğe katılmış. 9-16 yaş arası çocuklardan oluşan, 4 ila 10’ar kişilik takımlar, verilen evrensel bir tema kapsamında Legolardan oluşan robotlarıyla problemi çözmeye çalışıyorlar. Ping Pong masası boyutlarında bir masanın üstünde Legolarla yapılmış 10 kadar görevi 2,5 dakikada çözen bir robot tasarlayıp, programlıyorlar.

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

23 ilden 80 takım ve 800 çocuğun katıldığı turnuvanın Türkiye ayağı tamamlandı. Dipnot TV olarak Turnuvaları yerinde görmek için Gaziantep’e gittik. Uluslararası Turnuvaya için ABD ve Almanya’ya, gidecek olan çocukları ve Bilim Kahramanlarını, Derneğin kurucu Hakan Habip ile konuştuk.

Bilim Kahramanlari nedir?
Bilim Kahramanları Derneği ve gönüllülerinin desteğiyle gerçekleştirilen, amacı gençleri olabildiğince devlet okullarını, kızları, dezavantajlı çocukları erken yaşta temel bilimlere çekmek için düzenlenen uluslararası bir etkinliğin Türkiye ayağıdır.

Burada ne yapıyorsunuz?
Benzerini yaşamamış oldukları, kolay erişemeyecekleri bir şey sunmaya çalışıyoruz. Ekip olarak şükrettiğimiz bir yol yürüyoruz. Anlamını bulduğumuz, güvendiğimiz bir yol bu. Hem katılanlara güveniyoruz, hem onlar bize güveniyorlar. Toplumda bireyler arası güven, birey arası ve kurum arası güven çok az. Biz burada güven inşa ediyoruz. Çocuklar bize güveniyor. Çocuklar, bizi sınav veren, ölçüp biçen bir öğretmen olarak görmüyorlar. Onları kategorize edecek, sadece en iyiye ödül verip diğerlerine olumsuz bir şey söyleyecek biri olarak görmüyorlar.

Bunun sonucunda ne amaçlıyorsunuz?
Bilim, insanlara uzak bir kavram değil aslında. Kolay erişebilir ve eğlenceli bir kavram. Toplumu en evrensel birleştirici kavramlar, yaşam kalitesi artıran eylemlerdir. Bilim, insanların yaşam kalitesini artırır. Siyaset, eğitim ve medya sistemi neden bunun altını çizmiyor. Neden gerçek birleştiricinin yaşam kalitesini artıran eylemler olduğu söylenmiyor? Bu bir secim istenirse söylenir. Eğer en gerçek birleştirici yaşam kalitesini artıran eylemler ise bu bizim dilimizin bir parçası olmalı. Bilim, bu eylemlerin en fazla değeri üretmesini, sürdürülebilir olmasını ve paylaşılabilir olmasını mümkün kılıyor. Dolayısıyla bilim ile birleşmeyen bir ülke farklılıkları ile ayrılacaktır.

Bu turnuvanın nasıl bir dili var?
Bu etkinliğin çok anlamlı ve değerli bir dili var. Bu dil benimsendiğinde medyayı, toplumun özellikle siyasetin dilini değiştireceğini düşünüyoruz. Burada dil, din ve ırkın önemli olmadığı bir mekan var. Bu dil toplumsal barışı getirecektir.

Turnuva alanını dolaşırken yarışmak kelimesini kullandığımızda bu kelimenin yasak olduğunu söylediniz. Neden?
Biz burada rekabet ortamı sunmuyoruz. Onları yarıştırma gibi bir şey söz konusu değil. Yarışma, yaratıcılık, rekabet ve kazanmak kelimelerini kullanmıyoruz. Bu kelimeler bizim felsefemize aykırı.

Hayatını değiştirdiğiniz çocuklar var mı?
Türk takımları geçmiş 8 sezonda, Avrupa Açık Şampiyonluğu dahil 13 uluslararası ödül kazandılar. Sadece son sezonumuzda en az 5 takım, buluşları için patent başvurusu yaptı. 2007 yılında katılmış 2 çocuk ABD MIT’de burslu olarak okuyorlar. Bu etkinliklere katılmam sayesinde yurtdışına gittim ve yurtdışında okuyabileceğimi anladım diyorlar. Bizim en büyük arzumuz; aynı Legolar gibi olumlu bir gelecek inşa etmeye çalışmak.

Peki, bunu neden yapıyorsunuz?
Ben bir babayım. 2 çocuğum var. Çocuklarımın yaşadığı dünya daha iyi olsun diye. Olumlu geleceği adım adım inşa edebileceğiniz bir çeşit sihirli değnek varsa elinizde siz ne yaparsınız, kullanır mısınız bu değneği? Sihirli bir değnek var ve bu işliyor. Bütün dünya yavaş yavaş farkına varıyor. ABD’de bir seferberlik var. Şuanda senede 100.000 çocuk katılıyor. Obama ve Bill Gates şahsen destek veriyorlar.

ABD’de Başkanının şahsen destek verdiğini söylüyorsunuz. Peki, burada Devlet size destekliyor mu?
Henüz hiçbir yardım almadık. Her kurumla iletişim kurmaya çalışıyoruz. Hiçbir yerden destek almıyoruz. Tamamen kendi şahsi çabalarımız ve finansal bağışçılar destek oluyorlar. Turnuvalar’ da ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşan 1500 kişilik bir gönüllü kadromuz var. Fakat bunun yanı sıra düzenli olarak gelecek bağışlara ihtiyacımız var.

Nihai hedefiniz nedir?
81 ilden bilim kahramanı çıkması, günün birinde temel bilimlerde Nobel ödülü adayları çıkması. Bu yaşlarda patent alabilen çocukların ve takımların olması, yatırımcılarla patent alan çocukları tanıştırmak. Bu işin kendi ayakları üstünde durması, kendini finanse edebilmesi en büyük hedefimiz. Bir kurumun bayrağı altında olmadan, toplumun farklı katmanlarından destek almak ve bu projenin tüm toplumun projesi olsun istiyoruz. Bu bir takım projesi ve tüm toplumdan destek almalı.

Bunu nasıl başarmayı düşünüyorsunuz?
Bu etkinlikleri görmek lazım. İnsanların bu etkinliğin içinde olması gerekiyor.

Bilim kahramanı nedir?

Çocuklarımızın enerjisini görmeden bu projeyi anlamak çok zor. Başbakanlık tanıtım ajansı gelsin çocuklarımızın pırıl pırıl yüzlerini çeksin ve ülkemizin tanıtımını bu şekilde yapalım.

Rabia Çelik