Türkiye’nin Artık Bir “Müzik Köyü” Var

Salı, 14 Temmuz 2015 13:45

Muğla’nın Fethiye ilçesinin Yanıklar Köyü, Türkiye’nin ilk Müzik Köyü’ne ev sahipliği yapıyor. Müziğin sonsuz kaynağının doğanın kendisi olduğundan ilham alınarak oluşturulan proje; müziğe gönül vermiş herkesi, Anadolu’nun asırlık notalarını Akdeniz’in eşsiz manzarasında yeniden keşfetmeye ve birlikte kolektif bir yaşam sürmeye çağırıyor.

Müziğin, notalar dizisinden ziyade bir yaşam biçimi olarak ele alındığı, içeriğinin felsefe, kolektif yaşam ve doğa unsurlarıyla beslendiği Müzik Köyü projesi, tüm müzikseverleri, ezgileri kendi yaşam alanında yeniden keşfetmeye ve yaşamaya çağırıyor. Proje koordinatörlüğünü Aytaç Gökdağ, genel sanat yönetmenliği ve etkinlik koordinatörlüğünü müzik öğretmeni, müzisyen ve geleneksel halk müzikleri araştırmacısı Emre Dayıoğlu ve Mehmet Günay Eser’in yaptığı projenin çerçevesini, farklı dönemlerde organize edilen ve doğanın kucağında gerçekleştirilen etkinlikler ile katılımcıların imece ruhuyla şekillendirdikleri kolektif birliktelik oluşturuyor.

İlk ayağı 25-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek ve ağırlıklı olarak geleneksel halk müziği çerçevesinde düzenlenecek olan etkinlikler; yerel sanatçılar, yaşayan usta müzisyenler ve genç kuşak müzik eğitimcileri ile yapılacak olan üçtelli, dörttelli, sipsi, kopuz, bağlama gibi enstrüman atölyelerini, söyleşi ve tartışmaları, film ve belgesel gösterimlerini, temel düzey soundpainting ve köy konserleri ile müziğin asıl kaynağı Anadolu köylerine yapılacak ziyaretleri kapsıyor. Kimi zaman bir dere kenarında kimi zamansa bir ağacın gölgesinde yapılan, her birinin kolektif yaşam ruhuyla bütünleştiği etkinliklere ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk Müzik Köyü, önümüzdeki yıllarda Batı müziğini de kapsamlı eğitim programına dahil etmeyi planlıyor.