Türkiye’deki yeni internet yasası dünya basınında

Perşembe, 6 Şubat 2014 20:20

Türkiye’de internet kullanımına kısıtlamalar getiren yeni internet yasasının kabul edilmesi dünya basınında da geniş yer buldu.

BBC‘nin “Türkiye internet kontörlünü sıkılaştıran yeni yasayı kabul etti” başlığı ile verdiği haberde yeni yasa iletişim otoritelerine mahkeme kararı olmadan ulaşımı engelleme yolu açıyor denildi. Haberde ayrıca internet şirketlerinin kullanıcıların internet bilgilerini ve aktivitelerini 2 yıla kadar saklamaya ve otoritelerle paylaşmaya zorlanıyor denildi. Türkiye’de internetin halihazırda kısıtlamalar içinde olduğunun ve binlere sitenin kapandığının belirtildiği haberde Başbakan Erdoğan’ın Twitter için söylediği “toplumların başbelası” sözüne yer verdi. BBC muhabiri James Raynolds’un bir kaç gün önce kapatılan Vaguş.tv’nin yöneticisi gazeteci Serdar Akinan ile İstanbul’da gerçekleştirdiği röportaja da yer verilen haberde ayrıca muhalefet (CHP) milletvekili Hasan Ören’in Erdoğan’ı Hitlere benzettiği aktarıldı.

Guardian‘da yayınlanan “Türkiye internette zalim kısıtlamaları kabul ettirdi” başlıklı yazıda webistelerinin mahkeme kararı olmaksızın 24 satte kapatılabileceği anlatılırken, internet sağlayıcı firmaların da kullanıcı bilgilerini ve aktivitelerini otoriteler ile paylaşmak üzere 2 yıl boyunca saklamaya zorlandığı anlatıldı. Hasan Ören’in Hitler benzetmesine de yer verilen haberde, Bülent Arınç’ın ”Dünyanın pekçok ülkesinden daha özgürüz” söyleri de aktarıldı.

Amerikan’nın popüler teknoloji haber sitesi The Verge‘de yayınlanan makalede meclisten geçen internet yasasının Cumhurbaşkanı gül tarafından da onaylanmasının beklendiği söylendi. Makalede yeni yasaya göre içeriğinde “aşağılama” bulunan sitelerin haber verilmeden kapatılacabileceğini aktardı. The Verge ayrıca yeni yasanın yolsuzluk ve rüşvet skandalının yaşandığı hassas bir döneme geldiğini belirtti ve “Erdoğan ve AKP çevresi gitgide büyüyen ve bir kaç yüksek düzey kabine üyesini istifaya zorlayan bir rüşvet soruşturmasının tam ortasında gücünü korumaya çalışırken, uzmanlar son yasanın siyasi olduğunu özel hayatın gizliliği ya da toplumsal endişelerle yapılmadığını söylüyorlar” denildi.

 

 

Tags