Türkiye’de tekstil ve perakende sektörü nereye gidiyor?

Salı, 2 Nisan 2013 12:19

Dipnot.tv canlı yayınlarından Onlar Farkında programında bu hafta, tekstil ve perakende sektöründe sürdürülebilirlik konuşuldu.

Boyner Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik müdürü Aysun Sayın, Boyner Holding İnsan Kaynakları uzmanı Mehmet Pozam ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’inden Serdar Dinler’in katılımıyla gerçekleşti.

Aysun Sayın, Boyner Holding de sürdürülebilirlik adı altında çalışmaların son iki yıldır aktif olduğu, yasal yükümlülüklerin önüne geçen çalışmalarının ise daha daha eski olduğunu söyledi.

Tekstil ve perakende sektöründe ucuz emek ve kalifiye elamanların az olması ve çalışan haklarının önemi vurgulanırken, iş gücü olarak değerlendirmesinde kayıt dışı istihdamın fazlalılığı, denetimlerin azlığı ve kadın istihdamın çok olması insan hakları mücadelesinin aktif olarak kurumsal sosyal sorumluluk altında yürütülmesinin ne kadar gereklili olduğu üzerinde duruldu.

Ayrıca Aysun Sayın, çalışma alanlarını düzenlenirken üzerinde durulması gereken en temel çalışmanın insan hakları ihlaline nasıl engel olunabileceği üzerinde çalıştıklarını ve sosyal performansın tekstil sektöründeki önemini vurguladı.
Türkiye ve Dünyada çalışanların çalışma koşullarının iyileştirildiği en etkin alanın tekstil sektörü olduğu söylendi.
Ayrıca, Nar Taneleri projesiyle toplumda sosyal ve ekonomik dışlanmaya maruz kalan yetiştirme yurtlarında yetişen/ yetişmiş olan genç kadınların sosyo-ekonomik açıdan güçlenmesi yoluyla Türkiye’nin kalkınmasına ve kadınların iş gücü piyasasına dahil olmaları için neler yaptıklarını nasıl bir yol haritası izlediklerini paylaştılar.

Nar taneleri projesinin proje ortakları Boyner Holding ve Grup Şirketleri, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Personel Yönetimi Derneği ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ‘nün projede hangi görevileri aldıkları ve nasıl çaliştıkları konuşuldu.

Mehmet Pozam,tüm grup şirketlerinin var olduğu bir potal üzarinden bütün çalişanlarının kendilerine göre aktif projelerde yer aldıklarını ve kurum içinde insanların kendi kendilerine sorumluklarını yerine getirdiklerini söyledi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılabilirsiniz. Bunun için Dipnot.tv’nin Google plus sayfasını takip ettikten sonra saat 16.00′da yayınlayacağımız linke veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayıp katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay